Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – pierwsze tegoroczne warsztaty za nami

Udostępnij:
W cyklicznym wydarzeniu w poznańskim szpitalu przy ulicy Polnej udział wzięli ginekolodzy z Dąbrowy Górniczej, Inowrocławia, Nowego Sącza i Sejn.
Pod nadzorem Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka z prof. dr. hab. n. med. Maciejem Wilczakiem na czele lekarze krok po kroku poznawali najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Szkolenie odbyło się w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. Jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne. Nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń jak m.in. nieprawidłowe krwawienia, polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy, mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy czy niepłodność.

– Pacjentka w czasie wykonywania zabiegu histeroskopii jest w pełni świadoma, a operator jest z nią w kontakcie. Zwykle już po mniej więcej 2 godzinach od zakończenia zabiegu może opuścić szpital – komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu przy ulicy Polnej. – Ten rodzaj ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego, a pacjentka przez cały czas trwania zabiegu ma unikalną możliwość obserwowania każdego etapu zabiegu oraz może zadawać operatorowi pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej, jak i operacyjnej. Zależy nam na tym, aby kobiety w Polsce były leczone tak jak w ośrodkach europejskich – dodaje ekspert.

W trakcie warsztatów Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami z polskich ośrodków przeprowadził 6 zabiegów, podczas których doskonalono praktyczne zasady i poznawano najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero-Block.

W 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej zaplanowano łącznie 5 edycji praktycznych warsztatów. Kolejne odbędą się 21 kwietnia, 23 czerwca, 22 września i 17 listopada.

Szczegółowe informacje oraz zapisy w naszym kalendarium.

Przeczytaj więcej o Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.