Gedeon Richter Polska

Jakiego wsparcia w obszarze zdrowia potrzebują kobiety? Znamy laureatów IV edycji konkursu „Grant na zdrowie”

Udostępnij:
Fundacje „Ronić po Ludzku” oraz „Serce Dziecka” zostały nagrodzone w IV edycji konkursu „Grant na zdrowie” organizowanego przez Gedeon Richter Polska oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Warszawie podczas XVIII Forum Organizacji Pacjentów.
„Grant na zdrowie” to inicjatywa Gedeon Richter Polska, której celem jest wyróżnienie i promowanie stowarzyszeń zajmujących się realizacją projektów wpływających na poprawę jakości i komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Laureatami tegorocznej edycji konkursu są Fundacja „Ronić po Ludzku”, która została wyróżniona za projekt „O_CENA ZAUFANIA – ocena opieki szpitalnej w trakcie poronienia” oraz Fundacja „Serce Dziecka”, którą doceniono za program „KardioMama”.

– Troska o zdrowie kobiet to dużo więcej niż dostarczanie wartościowych terapii. Pacjentki oczekują nie tylko poprawy w tym obszarze, ale potrzebują też wsparcia w zmaganiach z chorobą i pomocy w codziennym życiu. Od lat nieustannie skupiamy się na terapeutycznym wsparciu kobiet. Zainicjowany przez nas konkurs „Grant na zdrowie” ma na celu wspieranie organizacji działających w tym obszarze. W ten sposób możemy być jeszcze bliżej pacjentek i dbać o ich najpilniejsze potrzeby – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Do konkursu można zgłaszać inicjatywy odpowiadające na najpilniejsze potrzeby zdrowotne pacjentek, przyczyniające się m.in. do budowania świadomości nt. profilaktyki, standardów w leczeniu bądź poprawiające jakość życia w chorobie. W każdej edycji wyróżnione zostają dwie organizacje, które na realizację zwycięskiego projektu otrzymują grant w wysokości 20 000 zł. W sumie, w czterech edycjach konkursu, zgłoszonych zostało ponad 150 różnych inicjatyw.

– Tego typu konkursy są szczególnie cenne dla niewielkich organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z grantu mogą wdrażać projekty, które mają szanse realnie poprawić sytuację pacjentów – zauważa Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

W tegorocznej edycji zgłoszono ponad 50 projektów. Wnioski były oceniane przez kapitułę konkursową, w skład której weszli eksperci branży medycznej: prof. dr. hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Marta Majchrzak – psycholożka, badaczka społeczna, CEO agencji badawczej Herstories i ekspertka fundacji OFF School, Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Około 40 tys. kobiet rocznie doświadcza straty ciąży
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2021 roku 10–15 proc. ciąż w Polsce kończyło się poronieniem. Oznacza to, że ok. 40 tys. kobiet rocznie doświadczało straty ciąży. Wytyczne dotyczące przysługujących praw po poronieniu znajdują się m.in. w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Mimo istniejących procedur aż w 73 proc. skontrolowanych przez NIK jednostek pacjentkom nie były przekazywane informacje na temat ich praw.

Projekt „O_CENA ZAUFANIA – ocena opieki szpitalnej w trakcie poronienia” zainicjowany przez Fundację „Ronić po Ludzku” ma na celu poprawę standardów opieki w szpitalach w przypadku poronienia i martwego urodzenia, poprzez monitorowanie działalności placówek oraz rozpowszechnienie informacji, gdzie można uzyskać pomoc na temat praw przysługujących po utracie ciąży.

– Ta nagroda to bardzo duży krok dla naszej fundacji, ale przede wszystkim krok naprzód w walce o godność kobiet w momencie poronienia i martwego urodzenia. Sytuacja poronienia jest niezwykle trudna zarówno dla kobiety, jak i dla pary. Zależy nam, żeby ta trauma nie była pogłębiona przez niewłaściwe traktowanie w szpitalu czy też brak poszanowania praw pacjenta. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi wybrzmi głośno słowo „godność” – stwierdza Paulina Szydłowska, przedstawicielka Fundacji „Ronić po Ludzku”.

W Polsce przybywa pacjentów z wrodzonymi wadami serca
Ograniczona liczba wysokospecjalistycznych ośrodków zdrowia utrudnia prowadzenie ciąży u pacjentek kardiologicznych w Polsce. Ciężarne kobiety z wrodzonymi wadami serca wymagają indywidualnego podejścia przy udziale zespołu specjalistów, w szczególności ginekologa i kardiologa, w celu zaplanowania bezpiecznego przebiegu ciąży i porodu. Tymczasem dostęp do informacji dla przyszłych mam nie jest powszechny – pacjentki nie wiedzą, dokąd udać się o pomoc, brakuje także wypracowanych standardów i procedur związanych z przygotowaniem do ciąży, jej przebiegu, jak również okresu po porodzie.

Celem programu „KardioMama” realizowanego przez Fundację „Serce Dziecka” jest zapewnienie kompleksowej edukacji kobietom zmagającym się z wrodzonymi wadami serca, pragnącym urodzić dziecko.

– Bardzo dziękuję za przyznanie nam tego grantu. Fundacja „Serce Dziecka” została założona z myślą o dzieciach z wadami serca. W tym roku kończymy już 20 lat, a pod naszymi skrzydłami wychowało się wiele dzieci, które stały się już dorosłymi. Wśród nich są także młode kobiety z wadami serca, które pragną mieć dzieci. Właśnie dlatego powstał program „KardioMama”, który jest skierowany do młodych pacjentek pragnących zostać mamami. Chcemy je wesprzeć w planowaniu ciąży, dostarczyć im niezbędnych informacji, wskazać, jakie badania powinny wykonać oraz z jakimi specjalistami się konsultować – mówi Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji „Serce Dziecka”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.