123RF

Klinika Okulistyki WIM – nowatorskie metody w nowej siedzibie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
Klinika Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego działa w nowej lokalizacji. Inwestycja, której koszty w całości pokryło MON, przyczyni się do poprawy zdrowia Polaków i wpłynie na zdolności obronne wojska – podkreśla dyrektor WIM gen. Grzegorz Gielerak.
Każdego roku klinika hospitalizuje ok. 7 tys. pacjentów, a opieką ambulatoryjną obejmuje 34 tys. osób. Duże zabiegi przeprowadza u ok. 4,6 tys. pacjentów; ponadto wykonuje mniej więcej 2,7 tys. małych zabiegów oraz ok. 4 tys. iniekcji aVEGF do gałki ocznej.

– Otwarcie nowej siedziby kliniki okulistyki WIM jest symbolem dobrych zmian, jakie każdego dnia dokonują się w polskim systemie ochrony zdrowia – stwierdził podczas otwarcia nowego budynku prof. Gielerak.

– Oczywiście wszyscy mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale nic tak, jak takie miejsca i spotkania, nie przekonuje bardziej, że wypadkowa tych zmian w systemie pozwala korzystać z coraz lepszej jakości i dostępności świadczeń medycznych; buduje poczucie tego, czego tak bardzo potrzebujemy – bezpieczeństwa, przekonania, że jako społeczeństwo i państwo funkcjonujemy w krajowych i międzynarodowych strukturach gwarantujących, że wartości, na jakich ponad dwa tysiące lat temu została ukształtowana Europa – chrześcijańskiej moralności, rzymskim prawie i greckiej filozofii – obowiązują każdego, bez wyjątku – powiedział prof. Gielerak.

Szef WIM podkreślał, że nowa siedziba kliniki, a właściwie szpital okulistyczny w składzie WIM, nie powstałby bez osobistego wsparcia i zaangażowania ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Zapewniał też, że wydatkowana na tę inwestycję kwota 57 mln to świetnie ulokowane środki.

– Inwestycja ta nie tylko przyczyni się do poprawy jakości życia i zdrowia Polaków, ale będzie miała bezpośredni wpływ na poprawę zdolności obronnych polskiego wojska – akcentował generał.

Klinika znana jest m.in. z innowacyjności w operacyjnym leczeniu jaskry; prowadzi leczenie niedrożności dróg łzowych z dostępu endoskopowego przez nos i tą metodą obecnie operuje większość pacjentów z patologicznym łzawieniem. Klinika specjalizuje się ponadto m.in. w leczeniu urazów gałki ocznej. W leczeniu afakii stosowane jest podwieszenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej kilkoma metodami, w zależności od sytuacji klinicznej. Czasem pacjenci wymagają wszczepienia sztucznej tęczówki i takie zabiegi również są przeprowadzane.

Klinika zaopatruje chirurgicznie także pacjentów z niewydolnymi rogówkami. Zespół pobiera rogówki od zmarłych dawców – dzięki zlokalizowanemu w szpitalu WIM bankowi tkanek. Jeśli tkanki spełniają normy, rogówki są przeszczepiane.

W 2020 roku zakupiono sprzęt do operacji 3D. Za pomocą takiego sprzętu chirurg operuje, obserwując obszar operacyjny nie w mikroskopie, lecz na dużym ekranie. Z wykorzystaniem systemu 3D przeprowadzane są operacje zaćmy, jaskry czy witrektomii. W klinice przeprowadzane są także operacje zeza.

Od 2022 r. w klinice rozwijają się kolejne dziedziny okulistyki – placówka dysponuje laserem femtosekundowym; w planach jest również zakup sprzętu do brachyterapii, stosowanego w leczeniu nowotworów oka.

Kierownik kliniki, prof. Marek Rękas, wraz z zespołem, przygotowali i zaimplementowali różne programy lekowe, w tym leczenia AMD, program lekowy w leczeniu nieinfekcyjnych zapaleń błony naczyniowej czy program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.