Archiwum Diagnostyki

Liderzy Medycyny 2022: Jakub Swadźba, czyli nie ma terapii bez rzetelnej diagnostyki

Udostępnij:
– Chciałbym, żebyśmy byli liderem innowacji, oferującym wykonanie badań pacjentom indywidualnym – by odpowiednio dbali o swoje zdrowie, a także lekarzom – by mogli zaoferować chorym jak najlepszą terapię – mówi prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyki S.A.
13 grudnia 2022 r. kapituła wyłoniła zwycięzców 22. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Tegorocznym triumfatorem w konkursie Sukces Roku w kategorii Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne jest prof. Jakub Swadźba.

Przyznano nagrody w kategoriach:
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne,
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne,
– Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital.

Wyłoniono również:
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i public relations,
– Osobowość Roku 2022 w Ochronie Zdrowia,
– Ambasadora Zdrowia.

Przyznano także nagrody specjalne „Kuriera Medycznego” i „Menedżera Zdrowia”.

Codziennie przybliżamy sylwetkę zwycięzcy w jednej z kategorii.

Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne
– Wyzwaniem była pandemia. Byliśmy jednym z dwóch prywatnych laboratoriów na pierwszej liście ministerialnej dopuszczonych do wykonywania testów PCR. Dość szybko rząd zrozumiał, że przy tak wielkiej skali pandemii nie da sobie rady bez prywatnych laboratoriów, które dzisiaj stanowią 50 proc. rynku diagnostyki laboratoryjnej. I tak wykonaliśmy pierwsze badania PCR-owe w Polsce, a docelowo stworzyliśmy 25 nowych laboratoriów covidowych. Byliśmy firmą, która pierwsza stworzyła mobilne punkty pobrań wymazów – drive-thru – opowiada prof. Jakub Swadźba.

Diagnostyka S.A. to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych, posiadająca najbogatszy wybór badań laboratoryjnych. Świadczy usługi od pobrania i transportu materiału biologicznego, poprzez wykonanie badania, aż do dostarczenia wyniku w możliwie najkrótszym czasie.

Prof. Jakub Swadźba stoi na czele firmy od momentu jej założenia w 1998 roku.

Sieć obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia. Tworzy i rozwija autorski system informatyczny e-Lab, ma w ofercie ponad 3000 testów, zatrudnia przeszło 7000 specjalistów, prowadzi 180 laboratoriów i ponad 1000 punktów pobrań. Rocznie wykonuje więcej niż 120 mln badań.

Z punktu widzenia pacjenta najważniejsze jest płynne przejście przez badania i szybkie otrzymanie wyników. Jak to się udaje?

– Zaczynamy kampanię marketingową „Diagnostyka plus”, w której najważniejsze będzie rozwiązywanie realnych problemów monitorowania stanu zdrowia ludzi z pozoru zdrowych. Roztaczamy nad nim aktywną opiekę. Zdrowy człowiek musi wiedzieć, dlaczego wykonuje badania i co one oznaczają. Oferujemy pacjentowi swoją wiedzę i wierzymy, że to się przełoży zarówno na profilaktykę, jak i na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia. O dostępności wyników informujemy pacjenta SMS-em i będziemy przypominać o kolejnych badaniach w zależności od wyników badań poprzednich – mówi Jakub Swadźba, podkreślając, że Diagnostyka nie chce leczyć, ale tylko wskazywać właściwy kierunek po otrzymaniu wyników badania. Ponieważ nie ma dobrej terapii bez rzetelnej diagnostyki.

Diagnostyka 98 proc. badań wykonuje we własnych laboratoriach, dodatkowo prowadzi dla szpitali outsourcing laboratoriów. Szpitale przekazują firmie prowadzenie laboratorium na okres 3–5 lat, potem mogą je przejąć z powrotem albo zdecydować się ponownie na taką współpracę.

Historia Diagnostyki jest pasjonująca – od garażowej firmy do potentata. Pomysł zrodził się w czasie wyjazdu zagranicznego, związanego z doktoratem z immunoterapii.

Obecnie w Warszawie działa laboratorium, które ma 12 tys. mkw., i wykonuje dziennie około 60 tys. badań – mówiąc obrazowo: to tak jakby jednego dnia przebadał się cały Konin albo inne średniej wielkości miasto. Drugie laboratorium mieści się w Bielsku-Białej. I – jak zapewnia Jakub Swadźba – to nie jest ostatnie słowo, bo w trakcie pandemii tylko na miesiąc wstrzymano budowę kolejnych laboratoriów, a potem stwierdzono, że ten czas jest szansą właśnie na skupienie się nad poprawą infrastruktury. Powstaje laboratorium w Łodzi, a niebawem otwarte zostaną nowe centra diagnostyczne – w Gorzowie Wielkopolskim i Lublinie.

W kategorii Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne przyznano także wyróżnienia.
Otrzymali je:
– Beata Drzazga, prezes BetaMed SA,
– Andrzej Marian Sokołowski, prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

Wszystkie nagrody zostaną wręczone 25 stycznia 2023 r. podczas uroczystej gali konkursu w Zamku Królewskim, której towarzyszyć będzie konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.