123 RF

NFZ: W minionym roku 109 tys. osób zmagało się z depresją

Udostępnij:
Tagi: NFZ, depresja, dane, WHO
NFZ przedstawił dane dotyczące zaburzeń depresyjnych u dorosłych i dzieci. Wynika z nich, że w 2023 r. epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób, a na nawracające depresje cierpiało 91 tys. Szacuje się, że z depresją w Polsce boryka ok. 1,2 mln osób.
Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu "Środa z profilaktyką" przedstawił dane z najnowszego raportu "Psychiatria - ezdrowie.gov.pl" dotyczące zaburzeń depresyjnych. Wynika z nich, że nawracające zaburzenia depresyjne wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u ponad 109 tys. osób (74 proc. u kobiet). Raport prezentuje min. informacje o udzielonych świadczeniach, hospitalizacjach i lekach refundowanych.

Depresja to poważna choroba
NFZ przypomina, że depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba znacznie utrudniająca funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci.

Fundusz podkreśla, że według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia związane z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

Te objawy powinny budzić niepokój
Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal codziennie przez większą część dnia; brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności; uczucie zmęczenia i zaburzenia snu; trudności ze skupieniem uwagi; poczucie winy; mała wiara w siebie; myśli o śmierci, samobójstwie.

– Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia, dlatego każdy kto podejrzewasz, że możesz mieć depresję, powinien szukać pomocy u specjalisty – apeluje Fundusz.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.