123RF

Naukowcy o walce z przestępczością farmaceutyczną

Udostępnij:
Fałszowane leki, oszustwa dotyczące testów laboratoryjnych, suplementów i diet — to rzeczywistość, którą naukowcy omawiać będą na konferencji poświęconej walce z przestępczością farmaceutyczną, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.
Najczęściej fałszowane są leki stosowane w dopingu
Jak podaje prezes stowarzyszenia Stop Nielegalnym Farmaceutykom prof. dr hab. Zbigniew Fijałek, w Polsce najczęściej fałszowane przez mafie farmaceutyczne są leki stosowane w dopingu. Kolejne miejsca w tym niechlubnym rankingu zajmują popularne leki na potencję, a także leki stosowane w chorobach nowotworowych, w AIDS oraz zapaleniu wątroby — to preparaty bardzo drogie, których jedna fiolka kosztuje nawet kilka tysięcy euro. W Europie są kradzione często m.in. przez mafię włoską. To leki stosowane w lecznictwie szpitalnym, które przez przestępców wprowadzane są do legalnej sieci dystrybucji.

Fałszowane są również suplementy, do których obok deklarowanych składników, np. ziół, dodawane są aktywne substancje farmaceutyczne (API). W ten sposób nielegalnie „przyprawiane” są popularne preparaty na potencję, odchudzanie czy bóle mięśniowe.

Dokonując zakupów w tradycyjnych, stacjonarnych aptekach, zdaniem prof. Fijałka, prawdopodobieństwo kupienia sfałszowanego leku jest bardzo małe. Zupełnie inaczej przedstawia się ryzyko kupowania leków w internecie. Według eksperta niewielu konsumentów wie o logo, które ma uwiarygadniać apteki internetowe.

Legalne i nielegalne apteki internetowe
Biały krzyżyk na tle szaro-zielonych pasków to oznaczenie wspólne dla wszystkich członków Unii Europejskiej, jakim od 2015 roku musi być oznaczona każda legalnie działająca apteka internetowa. Po kliknięciu w symbol internauta przenoszony jest do strony Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Okazuje się jednak, że cyberprzestępcy znaleźli sposób na te zabezpieczenia i tworzą fałszywe strony internetowe z logo, które przekierowuje do pseudobazy danych. Trzeba zatem pamiętać o innych zabezpieczeniach — istotny jest przede wszystkim wymóg, by platforma online była połączona ze stacjonarną apteką — jej adres, numer telefonu i formularz kontaktowy powinniśmy bez problemu znaleźć na stronie.

Już 200 alertów w tym roku dotyczących fałszerstw
– W tym roku w UE było już łącznie ponad 200 alertów związanych ze sfałszowanymi lekami i suplementami diety, które zawierały niedeklarowane API, kilka z nich dotyczyło bardzo popularnego ostatnio leku Ozempic. Alerty dotyczyły też kradzieży leków. Policja zlikwidowała rekordową liczbę nielegalnych wytwórni leków i suplementów. Takich wytwórni wciąż jest bardzo dużo, ponieważ ich zysk jest monstrualny, a odpowiedzialność ciągle żadna. Zapotrzebowanie na te produkty jest olbrzymie – dotyczy to przede wszystkim preparatów stosowanych w dopingu – sterydy anaboliczne, ale też inne leki stosowane w podobnym celu – wyjaśnia prof. Fijałek w materiałach zapowiadających konferencję.

Według Centralnego Biura Śledczego Policji wśród członków grup przestępczych rozprowadzających tego typu środki dużą rolę odgrywają grupy pseudokibiców współpracujące z mafią włoską, ’Ndranghetą, która od pewnego czasu specjalizuje się w fałszowaniu preparatów medycznych oraz kradzieży leków i handlu nimi.

IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Zagrożenia dla zdrowia publicznego ze strony substandardowych i sfałszowanych leków oraz suplementów diety” jest organizowana w ramach Światowego Tygodnia Walki ze Sfałszowanymi Lekami przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu we współpracy ze stowarzyszeniem Stop Nielegalnym Farmaceutykom, Uniwersytetem Jagiellońskim, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Odbędzie się ona w formie hybrydowej.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.