Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pandemia, czyli niezapowiedziany sprawdzian ochrony zdrowia

Autor: Iwona Konarska |Data: 16.09.2020
 
 
Forum Ekonomiczne 2020, czyli Polskie Davos przeniosło się w tym roku do Karpacza i obradowało pod hasłem „Europa po pandemii – Solidarność, Wolność, Wspólnota”.
Ponad 2500 gości rozmawiało o bezpieczeństwie, gospodarce i współczesnych wyzwaniach. Wręczono również nagrody. Człowiekiem roku został Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Nagrodę Specjalną Forum otrzymała Swiatłana Cichanouska, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zostało firmą roku.

Od 11 lat w ramach Forum Ekonomicznego odbywa się Forum Ochrony Zdrowia (FOZ), które umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów w zakresie zarządzania i finansowania systemu ochrony zdrowia. FOZ pozwala szerzej spojrzeć na ten system zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i lokalnym, umożliwia szukanie rozwiązań systemowych oraz szczegółowych, dotyczących konkretnych specjalizacji czy jednostek organizacyjnych.

W ramach zwyczajowego i niezwykle ważnego Forum Ochrony Zdrowia, części Forum Ekonomicznego, odbyło się dziesięć paneli dyskusyjnych. Eksperci - lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, naukowcy, a także przedstawiciele placówek medycznych i politycy przez dwa dni omawiali najważniejsze problemy ochrony zdrowia, m.in. zmierzono się z pytaniami: W jaki sposób optymalizować wydatki w ochronie zdrowia?, Czy opłaca się mało płacić? – rola zawodów medycznych w systemie. Oczywiście dominował temat COVID i następujące problemy: Jak radzić sobie z rosnącym obciążeniem w czasie pandemii? I ogólnie - ochrona zdrowia w dobie COVID-19.

Eksperci podkreślali problemy, z którymi musi zmierzyć się polski system zdrowia podczas pandemii.
Kolejny temat to telemedycyna w czasie COVID-19. Eksperci podkreślali postęp w zakresie e-zdrowia, który dokonał się w Polsce w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. Zwracano uwagę, że telemedycyna to kierunek przyszłości, jednak informatyzacja polskiego systemu zdrowia wymaga jeszcze ogromu nakładów finansowych, zmian legislacyjnych czy odpowiedniej edukacji - zarówno pacjentów, jak i medyków.
Po telemedycynie kolejnym ważnym hasłem były szczepienia i próba odpowiedzi na pytanie, czy pandemia przyczyniła się do wzrostu zaufania do szczepień?

Trudnym tematem jak zawsze było finansowanie ochrony zdrowia, a w tym także rynku aptecznego, roli pracodawców w systemie ochrony zdrowia, wpływu gospodarki na stan zdrowia społeczeństwa, a także wyzwań i kierunków w opiece paliatywnej.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe