123RF

Poradnia chirurgii plastycznej – ważny etap w odzyskiwaniu zdrowia

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Izabela Próchnicka/PAP
Pełnoprofilowa poradnia chirurgii plastycznej rozpoczęła pracę w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Mogą tam się zgłaszać pacjenci ze skierowaniami, którzy wymagają pomocy chirurga plastycznego np. w związku z nowotworem okolic głowy i szyi, z deformacjami czy oparzeniami.
Rzecznik szpitala wojewódzkiego Rafał Tomaszczuk poinformował, że poradnia dopiero zaczęła działalność, świadczenia są finansowane od 29 listopada z ryczałtu szpitala.

Pacjenci będą konsultowani i diagnozowani ze schorzeń z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Lekarz będzie ich przygotowywał i kwalifikował do operacji oraz zajmował się nimi po operacjach. Do dyspozycji pacjentów jest w poradni jeden lekarz.

Poradnia jest dla osób, które np. cierpią na raka w obrębie twarzy i szyi, doświadczyły porażenia nerwu twarzowego, mają problemy z ograniczonym polem widzenia, np. z powodu opadających powiek czy niedomykalności powiek. Pomocy mogą tam także szukać chorzy z pourazowymi deformacjami nosa, zniekształceniami porozszczepowymi, wrodzonymi wadami twarzoczaszki.

Rafał Tomaszczuk przypomniał, że np. pacjenci wymagający pomocy chirurga plastyka w związku z nowotworem głowy i szyi znajdowali dotychczas pomoc w szpitalu w ramach świadczeń w chirurgii szczękowo-twarzowej. Poradnia będzie miała szerszy zakres.

Ze świadczęń w poradni mogą też korzystać pacjentki po całkowitej lub częściowej amputacji piersi w związku z nowotworem, ale też z deformacjami piersi po oparzeniach i urazach. Mogą się tam również zgłaszać pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka czy z pourazowymi uszkodzeniami ścięgien i nerwów w obrębie ręki, wrodzonymi wadami rąk i stóp. Poradnia jest także dla osób, które mają uszkodzenia ciała z powodu oparzeń czy odmrożeń.

Szpital wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największych w regionie. Placówka podlega samorządowi województwa podlaskiego.
Izabela Próchnicka
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.