Rośnie akceptacja dla marihuany medycznej w Polsce

Udostępnij:

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost akceptacji marihuany medycznej w Polsce zarówno wśród społeczeństwa, jak i profesjonalistów z branży medycznej. To zjawisko jest odzwierciedleniem globalnych trendów, gdzie coraz więcej państw uznaje potencjał leczniczy tej rośliny.

Czym jest marihuana medyczna i jak działa?

Medyczna marihuana, inaczej określana jako konopie lecznicze, wykorzystuje ekstrakty z roślin Cannabis sativa w celu łagodzenia objawów i leczenia różnorodnych schorzeń. Działanie terapeutyczne tego rodzaju marihuany opiera się głównie na dwóch składnikach: delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu (CBD). Obydwie substancje aktywnie wpływają na ludzki system endokannabinoidowy, który odgrywa kluczową rolę w regulacji szeregu funkcji życiowych, w tym percepcji bólu, nastroju, apetytu oraz reakcji immunologicznych.

Delta-9-tetrahydrokannabinol, substancja psychoaktywna, znajduje zastosowanie przede wszystkim w łagodzeniu bólu, pobudzaniu apetytu oraz zmniejszaniu uczucia nudności, co jest szczególnie istotne dla pacjentów poddawanych chemioterapii. Z drugiej strony, kannabidiol, który nie posiada właściwości psychoaktywnych, ceniony jest za swoje działanie przeciwzapalne, przeciwlękowe oraz zdolność do łagodzenia bólu. Warto podkreślić, że CBD zdobywa coraz większe uznanie w środowisku medycznym dzięki swoim korzystnym właściwościom terapeutycznym, bez ryzyka wywołania stanów euforycznych.

Preparaty z medycznej marihuany dostępne są w różnych formach, w tym jako olejki, kapsułki, maści czy susz do inhalacji, co umożliwia dopasowanie metody leczenia do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Decyzja o stosowaniu medycznej marihuany oraz wyborze odpowiedniej formy i dawkowania powinna być jednak zawsze podejmowana pod nadzorem kwalifikowanego lekarza, co podkreślają specjaliści z zielonytemat.pl. Specjalista oceni potencjalne korzyści płynące z terapii, zważając je z ewentualnym ryzykiem, co jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.

Zastosowania marihuany medycznej

Wykorzystanie konopi indyjskich w dziedzinie zdrowia ulega ciągłemu rozszerzeniu, a naukowcy nieustannie poszukują nowych możliwości terapeutycznych tej rośliny. Wśród najbardziej znaczących zastosowań marihuany w medycynie znajduje się redukcja przewlekłego dyskomfortu bólowego, co stanowi istotne udogodnienie dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Przykładowo, pacjenci dotknięci stwardnieniem rozsianym, cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów lub borykający się z endometriozą, doświadczają znacznego złagodzenia dolegliwości dzięki zastosowaniu preparatów zawierających składniki aktywne pochodzące z marihuany.

Nie mniej istotne jest zastosowanie marihuany w kontekście neuropatycznego bólu, który często opiera się konwencjonalnym metodom leczenia. W takich przypadkach konopie indyjskie mogą przynieść ulgę, otwierając nowe perspektywy w terapii bólu o podłożu nerwowym.

Pacjenci onkologiczni również znajdują w marihuanie medycznej sojusznika w walce z dolegliwościami. Zarówno w zakresie kontroli bólu, jak i w minimalizacji negatywnych skutków ubocznych wynikających z chemioterapii – takich jak nudności czy utrata apetytu – konopie indyjskie wykazują pozytywne działanie. To sprawia, że jakość życia osób poddawanych intensywnym terapiom może ulec znaczącej poprawie.

Obiecujące wyniki badań naukowych wskazują na potencjał marihuany w leczeniu padaczki. Szczególnie w przypadkach, gdy mamy do czynienia z formami epilepsji, które trudno jest kontrolować przy pomocy standardowych leków, takich jak zespół Draveta, konopie indyjskie mogą odgrywać kluczową rolę w terapii, otwierając nowe horyzonty w leczeniu tej skomplikowanej choroby.

Jak stosowana jest marihuana medyczna?

W Polsce, wykorzystanie marihuany w celach leczniczych jest możliwe, lecz podlega rygorystycznym regulacjom prawnym. Pacjenci, którzy chcą skorzystać z tej formy terapii, muszą najpierw uzyskać receptę wystawioną przez lekarza z odpowiednimi kwalifikacjami do przepisywania tego rodzaju leków. Istotne jest, by osoby zainteresowane takim leczeniem miały pełną świadomość zarówno możliwych pozytywnych efektów, jak i ewentualnych zagrożeń związanych z przyjmowaniem marihuany.

Różnorodność metod aplikacji marihuany medycznej pozwala na dostosowanie leczenia do konkretnych wymagań i stanu zdrowia pacjenta. Do najczęściej stosowanych sposobów należy inhalacja przy użyciu specjalistycznego urządzenia – waporyzatora, która umożliwia szybkie dostarczenie substancji aktywnych do organizmu. Alternatywą są olejki lub kapsułki z ekstraktem z marihuany, które są przyjmowane doustnie i charakteryzują się dłuższym czasem działania. Ponadto dostępne są maści zawierające kannabinoidy, które aplikuje się bezpośrednio na skórę w miejscach objętych dolegliwościami.

Każda metoda leczenia marihuaną medyczną powinna być szczegółowo skonsultowana z lekarzem prowadzącym, który na podstawie diagnozy i obserwacji pacjenta, jest w stanie określić najbardziej odpowiednią formę i dawkowanie. Tylko w ten sposób terapia może być bezpieczna i skuteczna, a ryzyko ewentualnych skutków ubocznych – zminimalizowane.

Polacy kupują coraz więcej marihuany medycznej

W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania medyczną marihuaną w Polsce, co potwierdzają najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. W ciągu ostatniego roku apteki w całym kraju wydały pacjentom imponującą ilość ponad 4,6 tony tego produktu. Jest to wynik, który znacząco przewyższa ubiegłoroczne statystyki, kiedy to sprzedano nieco ponad 1,1 tony.

Rafał Mundry, ekonomista śledzący rynek farmaceutyczny, podkreśla dynamikę wzrostu sprzedaży medycznej marihuany. Dane, które uzyskał od Centrum eZdrowia, wskazują, że w 2023 roku dokładnie 4 658 759 gramów tego surowca znalazło swoich nabywców. To liczba, która może robić wrażenie, zwłaszcza gdy spojrzymy na to, jak wyglądała sytuacja jeszcze kilka lat temu – w 2019 roku sprzedaż wynosiła zaledwie 33 219 gramów.

Liczba recept wystawionych na medyczną marihuanę również rośnie. W ubiegłym roku apteki zrealizowały 276 807 takich zleceń, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu oraz zaufaniu pacjentów do tego rodzaju terapii.

Analiza trendów wskazuje, że medyczna marihuana staje się coraz ważniejszym elementem rynku farmaceutycznego w Polsce. Zainteresowanie pacjentów i lekarzy tym środkiem terapeutycznym rośnie, co może świadczyć o zmieniającym się podejściu do leczenia niektórych schorzeń oraz poszukiwaniu alternatywnych metod terapii.

Marihuana medyczna jako integralny element ochrony zdrowia

Włączenie marihuany medycznej do polskiego systemu ochrony zdrowia stanowi przełom w podejściu do leczenia wielu schorzeń. Z badań wynika, że substancje aktywne zawarte w konopiach, takie jak THC czy CBD, wykazują skuteczność w łagodzeniu objawów różnorodnych chorób, w tym przewlekłego bólu, stwardnienia rozsianego czy niektórych form epilepsji.

Zastosowanie marihuany w medycynie otwiera drzwi do nowych, często bardziej skutecznych metod terapii dla osób, które nie uzyskały oczekiwanej poprawy, stosując konwencjonalne leki. To podejście zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście indywidualnych potrzeb pacjentów i ich prawa do dostępu do najbardziej efektywnych form leczenia.

Rozwój tej gałęzi medycyny wymaga jednak ciągłego monitorowania wyników badań klinicznych oraz dostosowywania przepisów prawnych, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii. W Polsce, choć proces ten jest w fazie początkowej, obserwuje się stopniowe zwiększanie dostępności preparatów na bazie marihuany, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ze strony pacjentów i środowiska medycznego.

Wprowadzenie marihuany medycznej do lecznictwa wymaga również edukacji zarówno personelu medycznego, jak i samych pacjentów. Należy podkreślić znaczenie odpowiedniego informowania o możliwych korzyściach, ale i ryzyku związanym z jej stosowaniem. Tylko w ten sposób można osiągnąć pełną i świadomą integrację tej metody z polskim systemem ochrony zdrowia, co przyczyni się do poprawy jakości życia wielu chorych.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.