Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Tokio 2020 a cyfrowy system zarządzania zdrowiem

Źródło: GE Healthcare
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 08.08.2021
 
 
System zarządzania zdrowiem – Athlete Management Solution (AMS) został zaprojektowany i opracowany przez GE Healthcare we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl). Cyfrowe rozwiązanie pozwalało lekarzom obecnym na igrzyskach w Tokio na uzyskiwanie w czasie rzeczywistym danych służących do oceny stanu zdrowia i samopoczucia sportowców biorących udział w zawodach.
Podczas XXXII Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 AMS monitorował dane zdrowotne sportowców i zarządzał nimi, zastępując tym samym raportowanie w formie papierowej. Zapewniał dostęp do danych dotyczących urazów i chorób sportowców, w tym wyników badań RTG czy rezonansu magnetycznego, a także wszelkich procedur związanych z treningiem w jednym interfejsie. Zintegrowano w nim również dodatkowe informacje dotyczące np. recept, a także oznaczenie leków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową.

– Dane medyczne i analityka danych, które mogą pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji i poprawić opiekę nad pacjentem podczas igrzysk olimpijskich, są bezcenne. MKOl od 2016 roku współpracuje z GE Healthcare w celu opracowania Athlete Management Solution, czyli cyfrowego, kompleksowego rozwiązania wykorzystywanego podczas igrzysk. Wszystkie placówki medyczne zorganizowane przez Tokio 2020, a także wszystkie krajowe komitety olimpijskie uczestniczące w wydarzeniu korzystają z AMS w swojej codziennej praktyce, podczas przyjmowania pacjentów, udzielania opieki medycznej sportowcom oraz interesariuszom olimpijskim, a także podczas zgłaszania urazów i chorób. Dane te wspierają nasze wysiłki, aby pomóc klinicystom spersonalizować leczenie, opracować i wdrożyć środki zapobiegawcze oraz stworzyć bezpieczne środowisko sportowe na igrzyskach dla dobra sportowców – powiedział Richard Budgett, dyrektor medyczny i naukowy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Więcej danych medycznych, większe bezpieczeństwo
Aplikacja GE Healthcare została wykorzystana po raz pierwszy podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang w Korei Południowej w 2018 roku, a także podczas 3. Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie w Szwajcarii w 2020 roku.

– System AMS, zapewniający wgląd w informacje z około 200 000 interakcji medycznych sportowców w Tokio, udostępnia różnego rodzaju dane medyczne w jednej aplikacji, która umożliwia kompleksową analizę igrzysk olimpijskich w czasie rzeczywistym oraz pozwala lekarzom szybko i skutecznie odpowiadać na urazy i choroby. Dzięki tej technologii możemy elastycznie reagować na potencjalny wzrost obciążenia danymi zdrowotnymi w stosunku do rzeczywistej liczby użytkowników – podkreślił Attila Ferik, dyrektor ds. inżynierii oprogramowania w GE Healthcare. – Użytkownicy i pacjenci mogą uzyskać dostęp do tej bezpiecznej aplikacji w wygodny sposób, z dowolnego urządzenia i miejsca – dodał specjalista.

– AMS umożliwiał wszystkim narodowym komitetom olimpijskim uczestniczącym w igrzyskach korzystanie z systemu w celu codziennego raportowania urazów i chorób. Obie grupy użytkowników wprowadzają więc dane dotyczące zdrowia do tego samego systemu i bazy danych, co pozwala na znaczne uproszczenie procesu porządkowania danych i ich późniejszej analizy – skomentował Torbjorn Soligard, kierownik ds. naukowych w MKOl.

Dziesięć obsługiwanych języków dla wszechstronniejszej użyteczności
– Biorąc pod uwagę złożoność igrzysk olimpijskich, system AMS jest ogromnym wsparciem dla organizatorów i lekarzy praktyków w zapewnianiu sportowcom opieki na najwyższym możliwym poziomie, w poliklinice oraz we wszystkich obiektach podczas Tokio 2020. System jest obecnie dostępny w 10 różnych językach, a my szczególnie doceniamy bardzo dobre tłumaczenie na język japoński, które sprawdziło się w wielu sytuacjach. Duże grono lekarzy pochodzi z Japonii i jest to ogromna pomoc we współpracy z zespołami wielonarodowymi – powiedział Koichi Kii, dyrektor systemu medycznego w Komitecie Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe