Mat. pras.

Warto postarać się o certyfikat szpitala dobrej praktyki żywienia klinicznego

Udostępnij:
Do 31 stycznia szpitale mogą zgłaszać się do III edycji programu „Szpital dobrej praktyki żywienia klinicznego – leczenie przez żywienie”, organizowanego przez Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). W dwóch poprzednich edycjach programu udział wzięły aż 122 szpitale, a 46 placówek otrzymało certyfikację.
Statystyki pokazują, że co najmniej 30 proc. pacjentów w polskich szpitalach pozostaje niedożywionych, a ok. 11 proc. rozwija objawy niedożywienia w trakcie pobytu w szpitalu. Te liczby jasno wskazują na potrzebę edukacji i podwyższenia jakości żywienia klinicznego w placówkach medycznych.

Każdy chory ma prawo do oceny stanu odżywienia i otrzymania leczenia żywieniowego. Podjęcie takiej terapii zwiększa jego szanse w walce z chorobą. Zdaniem specjalistów zrzeszonych wokół POLSPEN, żywienie kliniczne powinno być elementem permanentnie związanym z procesem leczenia.

Program zainicjowany przez Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu to szansa dla szpitali na zdobycie certyfikatu, a jednocześnie poszerzenie i utrwalenie wiedzy dotyczącej najskuteczniejszych praktyk stosowanych w zakresie żywienia klinicznego. Należy podkreślić, że leczenie żywieniowe może przyczynić się do redukcji kosztów prowadzonej terapii dzięki zmniejszeniu liczby ewentualnych powikłań, skróceniu czasu pobytu pacjenta w szpitalu i w wielu przypadkach zmniejszenia współczynnika umieralności chorych z powodu niedożywienia.

– Żywienie kliniczne odpowiednio zrealizowane daje wiele korzyści. Po pierwsze, jest to zysk dla pacjenta. Dzięki lepszemu stanowi odżywienia będzie szybciej się regenerował po zabiegu lub operacji i lepiej przechodził przez terapie, takie jak: chemioterapia, radioterapia czy antybiotykoterapia. Należy też pamiętać, że niedożywienie pacjenta zawsze generuje dodatkowe koszty dla szpitala związane z długim pobytem pacjenta w placówce. Wdrożenie żywienia klinicznego pozwoli na odwrócenie tego trendu. Wyniki poprzednich edycji doskonale pokazują, że program certyfikacji nie jest jedynie szansą na zdobycie wyróżnienia, ale także przedsięwzięciem mającym niebagatelny wpływ na jakość leczenia w polskich szpitalach – komentuje prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Więcej informacji o programie na stronie www.leczenieprzezzywienie.org.
Placówki zainteresowane udziałem w programie mogą się zarejestrować na stronie https://leczenieprzezzywienie.org/formularz-certyfikacji/.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.