Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wiedza o nowotworach krwi w pigułce

Redaktor: Bartosz Aleksandrowicz |Data: 30.06.2022
 
 
Dla wielu ludzi pojęcie nowotworów układu krwiotwórczego kojarzy się przede wszystkim z białaczką. Jest to jednak grupa chorób bardzo obszerna i różnorodna. Właśnie niej poświęcona będzie specjalistyczna konferencja „Algorytmy postępowania w nowotworach układu krwiotwórczego i nie tylko”.
Niekontrolowany rozrost komórek może dotyczyć zarówno szpiku kostnego, jak i układu chłonnego. Są to dwie podstawowe grupy wyróżniane wśród nowotworów krwi. Najlepsi specjaliści z ośrodków z całego kraju będą o nich mówić 30 września i 1 października w Katowicach. Eksperci podzielą się wiedzą o postępowaniu leczniczym w poszczególnych rodzajach chorób – najnowszych metodach działania i perspektywach, jakie pojawiają się dla konkretnych grup społecznych w podziale wiekowym. Program obrad opracował kierownik naukowy konferencji prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig.

Jedną z omawianych chorób będzie ostra białaczka szpikowa. Dotyka ona przede wszystkim dorosłych i to ich sytuacja będzie analizowana w kolejnych prezentacjach. Jest to choroba, która może się rozwinąć niezwykle szybko, a w przypadku braku właściwej diagnozy doprowadzić do śmierci po kilku tygodniach. Leczenie opiera się na chemioterapiach wielolekowych w izolowanych warunkach szpitalnych, a także transplantacji. Metoda leczenia uzależniona jest przede wszystkim od wieku pacjenta i występujących czynników ryzyka. W trakcie sesji poświęconej ostrej białaczce szpikowej prof. dr hab. n. med. Agnieszka Wierzbowska przedstawi analizę dotyczącą tego, czy wyleczenie bez allotransplantacji w grupie osób młodszych, ale o pośrednim i wysokim ryzyku jest w ogóle możliwe, z kolei dr n. med. Katarzyna Budziszewska omówi możliwości leczenia najstarszych pacjentów.

Druga sesja poświęcona zostanie nowotworom mieloproliferacyjnym, czyli grupie chorób związanych z nadmierną produkcją w organizmie jednego lub kilku składników krwi – krwinek białych, czerwonych czy płytek krwi. Eksperci kompleksowo zajmą się doborem właściwej metody działania przy rozpoznanym włóknieniu szpiku, a także wyborem ścieżki leczenia kobiet w ciąży ze stwierdzoną nadkrwistością prawdziwą i nadpłytkowością samoistną. Sesję dotyczącą nowotworów mieloproliferacyjnych poprowadzą prof. dr hab. n. med. Joanna Góra-Tybor wraz z dr. hab. n. med. Tomaszem Sachą, prof. UJ.

Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia ostatnia sesja będzie poświęcona nowotworom limfoidalnym, a więc obejmującym układ chłonny. Grupę tych nowotworów nazywa się chłoniakami, spośród których przedmiotem dyskusji będą nowe możliwości leczenia chłoniaka z dużej komórki B czy postępowania w nawrotach chłoniaka Hodgkina. W sesjach limfoidalnych mowa też będzie ponadto o rozpoznawaniu ostrej białaczki limfoblastycznej wysokiego ryzyka, przewlekłej białaczce limfocytowej oraz perspektywach radzenia sobie z przypadkami szpiczaka mnogiego.

Na konferencję zapraszamy 30 września i 1 października do Vienna House Easy w Katowicach. W ramach opłaty rejestracyjnej uczestnicy otrzymają również 30-dniowy dostęp do nagrań wykładów.

REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.