Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zmienili grupę krwi nerki przeznaczonej do przeszczepu

Źródło: Marek Matacz/PAP
Autor: Iwona Konarska |Data: 24.08.2022
 
 
Z pomocą specjalnego enzymu zespół z University of Cambridge usunął z nerki przeznaczonej do przeszczepu antygeny typowe dla grupy krwi. Tak zmieniony narząd można wszczepić znacznie szerszej grupie pacjentów.
– Jedno z największych ograniczeń tego, komu można wszczepić dostępną nerkę, wynika z niezgodności grup krwi – podkreśla prof. Mike Nicholson, autor dokonania. Grupy krwi są przy tym, po części skorelowane z przynależnością etniczną i to zwykle mniejszości miały trudniejszy dostęp do nerek gotowych do transplantacji. Teraz może to się zmienić.

Naukowcy z University of Cambridge w ufundowanym przez Kidney Research UK i – jak twierdzą – przełomowym eksperymencie przedstawili metodę, która może zwiększyć dostęp do nerek na potrzeby transplantacji.

Z pomocą maszyny używanej do ukrwienia nerki odłączonej już od dawcy wprowadzili do narządu specjalny enzym, aby usunąć typowe dla grup krwi antygeny.

Enzym działał jak „molekularne nożyce”. Wycinając z powierzchni naczyń krwionośnych białkowe antygeny, sprawił, że nerka nabrała cech narządu człowieka o grupie krwi 0. Krew o grupie 0 można przetaczać także osobom z grupami A, B i AB. Podobnie jest z nerkami.

– Nabraliśmy pewności siebie po tym, jak zastosowaliśmy enzym do fragmentu tkanki ludzkiej nerki i szybko zobaczyliśmy usuwanie antygenów – opowiada uczestnicząca w badaniu doktorantka, Serena MacMillan. – Wiedzieliśmy już, że taki proces jest wykonalny i tylko musieliśmy przeprowadzić go na większą skalę, na całej ludzkiej nerce. Wzięliśmy nerkę osoby z grupą krwi B i wprowadziliśmy enzym do narządu z pomocą normotermicznej perfuzji maszynowej. W czasie zaledwie kilku godzin zamieniliśmy nerkę typu B w typ 0 – relacjonuje badaczka.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, jak taki narząd zareaguje na krew różnego typu. Z pomocą dostarczającej krew do narządu maszyny perfuzyjnej mogą wykonać takie testy, zanim rozpoczną próby z udziałem ludzi.

– Badania prowadzone przez Mike’a Nicholsona i Serenę MacMillan są potencjalnie przełomowe. To niezwykłe zobaczyć postęp, jakiego dokonali w tak krótkim czasie. Czekamy na kolejne kroki – mówi Aisling McMahon, dyrektor wykonawcza w Kidney Research UK.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.