- Biopodobne ratują życie milionów pacjentów. Podobnie jak generyki - stwierdzili eksperci podczas „Medicines for Europe”

Udostępnij:
– Gdy spojrzeć na ceny, to leki biopodobne pozwalają na leczenie dwukrotnie większej liczby chorych niż biologiczne przy podobnej skuteczności – powiedział Marc Alexander Mahl, prezydent Medicines for Europe.
Konferencja „Medicines for Europe” w Budapeszcie zgromadziła uczestników z całego świata, którzy zastanawiali się nad zrównoważonym rozwojem rynków po wygaśnięciu patentów na leki referencyjne. Jedno wiadomo: ceny spadną. Uczestnicy mówili także o przyszłych strategiach oraz międzynarodowej współpracy oraz o dostępności leków.

Wśród panelistów z wielu krajów świata był Polak – Jacek Glinka, szef Mylan Europe. Wskazywał na kluczową rolę płatnika przy absorpcji leków biopodobnych. Konferencja odbywała się na Węgrzech, dlatego na jej początku również był obecny Gyorgy Laszlo, sekretarz stanu ds. strategii gospodarczej oraz regulacji w Ministerstwie Innowacji i Technologii Węgier, który mówił o roli innowacji oraz technologii w dostępie do leków..

Na Węgrzech


Jak przekazał podczas konferencji prasowej Gabor Orban, CEO Gedeon Richter, leki generyczne stanowią obecnie na Węgrzech około jednej trzeciej udziału w rynku pod względem wartości sprzedaży oraz dwóch trzecich pod względem wolumenu sprzedaży.

- Mają wielki potencjał, jeśli chodzi o oszczędności, jednak polityki przemysłu oraz decydentów pozostają z sobą w sprzeczności – stwierdził Gabor Orban, dodając, że to za sprawą generyków dochodzi do obniżek cen leków. Jednocześnie biopodobny infliksimab stanowi zaledwie 3 procent sprzedaży leków biologicznych. Leki biopodobne mają jednak przed sobą przyszłość jako terapie ratujące życie o wysokiej wartości, tym bardziej że na Węgrzech poważnym problemem jest niedobór leków.

W Ameryce

W USA pomimo ogromnego sukcesu leków generycznych, leki biopodobne mają zaledwie 2-procentowy udziału w rynku z powodu m.in. powolnego procesu ich przyjmowania się w środowisku lekarzy i pacjentów.

Zdaniem Davida Gaugha, szefa IGBA Międzynarodowego Stowarzyszenia Leków Generycznych oraz Biopodobnych, starszego wiceprezesa Association of Accesible Medicines, USA, kluczowa jest globalna perspektywa dla przemysłu, kluczowe cele takie jak harmonizacja regulacji międzynarodowych oraz globalna współpraca, aby absorpcja generyków, leków biopodobnych oraz leków o dodatkowej wartości mogły przynieść korzyść pacjentom. Jak podkreślił, dostępność również ta finansowa stanowią cele dzielone przez wszystkich.

Obawy

Obecnie przemysł obawia się nowej regulacji unijnej SPC zaproponowanej przez Komisję Europejską w maju tego roku, która może utrudnić produkcję leków w Europie oraz ich eksport po upływie terminu ważności patentu na leki referencyjne. Projektowana regulacja może wpłynąć na ułatwienie importu leków z Chin. Według zapowiedzi, przemysł będzie próbował zmodyfikować projekt regulacji.

Medicines for Europe reprezentuje przemysł leków generycznych, biopodobnych oraz wartości dodanej w całej Europie. Członkowie Medicines for Europe zatrudniają 160 tys. osób w ponad 350 centrach produkcyjnych oraz badań i rozwoju w Europie i inwestują do 17 procent swoich obrotów w innowacje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.