"Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta"

Udostępnij:
- Ośmiu na dziesięciu pacjentów z cukrzycą ma powikłania sercowo-naczyniowe, a prognozy dotyczące przyczyn umieralności zakładają do 2030 r. zwiększenie umieralności z powodu cukrzycy, w tym również z powodu powikłań kardiologicznych, nawet o sto procent - wynika z raportu "Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta". Dokument został opracowany przez ekspertów Koalicji Serce dla Cukrzycy.
Współautor raportu Marek Kustosz, prezes Instytutu Człowieka Świadomego, w środę (24 lipca) podczas prezentacji raportu, przypomniał, że powikłania sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca, występują aż u 80 proc. pacjentów diabetologicznych, a chorzy często dopiero po wystąpieniu pierwszego zawału czy udaru mózgu dowiadują się, że chorują na cukrzycę typu 2.

W sprawie wypowiedziały się także Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów "Obywatele dla Zdrowia".

- Cukrzyca jest chorobą, która dotyczy coraz większej liczby Polaków. Często bagatelizowana i ignorowana, nazywana jest cichym zabójcą, ponieważ nie boli, ale wywołuje bardzo groźne, niekiedy wręcz katastrofalne, a przy tym nieodwracalne powikłania. Pomimo swojego poważnego charakteru, nie jest wystarczająco priorytetowo traktowana zarówno przez pacjentów oraz osoby nią zagrożone, jak i przez decydentów – skomentowała Anna Śliwińska, a Beata Ambroziewicz dodała, że konieczne jest stworzenie w Polsce systemu, który będzie zapewniał pacjentom z cukrzycą kompleksową opiekę koordynowaną, w tym dostęp do różnych specjalistów (zwłaszcza do kardiologa, ale też rehabilitanta, dietetyka czy psychologa), a także edukację diabetologiczną.

Raport "Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta" opisuję sytuację pacjentów diabetologicznych oraz potrzeby i oczekiwania co do standardu leczenia cukrzycy i jej powikłań.

Z dokumentu wynika, że:
- aż 70 proc. ankietowanych twierdzi, że system opieki zdrowotnej w Polsce nie zaspokaja ich aktualnych potrzeb związanych z leczeniem cukrzycy,
- 70 proc. respondentów ma problem z dostępem do diabetologa,
- 80 proc. ankietowanych ma problem z dostępem do lekarzy innych specjalności w związku z leczeniem cukrzycy,
- 90 proc. respondentów uważa, że dostęp do nowoczesnych terapii w cukrzycy nie jest
wystarczający,
- 85 proc. respondentów uważa, że edukacja społeczeństwa na temat cukrzycy i jej powikłań jest niewystarczająca,
- 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich sytuacja materialna pogorszyła się w związku z zachorowaniem na cukrzycę.

Autorzy raportu wskazali najważniejsze zmiany potrzebne w opiece nad chorymi na cukrzycę. To:
- ułatwienie dostępu do nowoczesnych terapii,
- koordynowana opieka i współpraca specjalistów z różnych dziedzin w zakresie leczenia pacjenta z cukrzycą
- edukacja pacjentów w zakresie powikłań,
- zaangażowanie pacjentów i ich rodzin w proces leczenia.

Jeśli chcesz ściągnąć raport, kliknij w: "Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy typu 2".

Przeczytaj także: "Brain Plan dla Polski", "Bezpieczeństwo pacjentów przy stosowaniu antybiotykoterapii w szpitalach" i "Raport dotyczący implementacji Rozwojowego Trybu Refundacyjnego".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.