Anna Janczewska ocenia działania rządu w zakresie ochrony zdrowia

Udostępnij:
- Martwi malejąca liczba aptek i wzrastające zadłużenie jednostek ochrony zdrowia - mówi Anna Janczewska, minister zdrowia w gospodarczym gabinecie cieni Business Centre Club. Pozytywy? - Obiecujące efekty wprowadzonego w 2018 roku pilotażu zmian w psychiatrii dorosłych - przyznaje.
- Pilotażu zmian w psychiatrii dorosłych zakłada odchodzenie od modelu polegającego głownie na hospitalizacji na rzecz opieki w miejscu zamieszkania w ramach powołanych Centrów Zdrowia Psychicznego. Idea idea centrów zakłada możliwość wizyty bez zapisów i skierowania, uzyskania indywidualnego planu terapii i prowadzenia pacjenta przez koordynatora. Biorąc pod uwagę coraz bardziej nasilający się problem chorób psychicznych wśród społeczeństwa – zaburzenia psychiczne związane z niezdolnością do pracy są np. na pierwszym miejscu wśród wszystkich grup chorobowych – konieczne jest możliwie szybkie zakończenie tego pilotażu i stosowne wdrożenie w całym kraju. Wskazane byłoby, by centra te mogły zajmować się również dziećmi i młodzieżą. Jak pokazują statystyki Eurostatu, Polska jest wśród krajów z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Europie - mówi Janczewska.

Janczewska pozytywnie ocenia uruchomienie portalu dla pacjentów z wynikami leczenia osiąganymi przez szpitale i zarządzenie prezesa NFZ w sprawie Księgi Jakości Obsługi Klientów NFZ, które ma nadać stosowną rangę pacjentowi i zmieniać niekorzystną ocenę pacjentów tej instytucji.

Co może martwić? Malejąca liczba aptek w Polsce, zwłaszcza na terenach wiejskich.

- Od czerwca 2017 roku zamknięto w naszym kraju 1825 aptek, to jest 13 proc. ogółu, przy czym 83 z tych zamkniętych aptek były jedynymi w miejscowościach. Jak ocenia Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET to efekt tzw. ustawy "Apteka dla Aptekarza", która miała w intencji jej autorów ochronę rynku przed patologiami i niekontrolowana ekspansją tzw. aptek sieciowych - przyznaj Janczewska.

Minister zdrowia w gospodarczym gabinecie cieni Business Centre Club podkreśla, że zagrożenie dla systemu jest wzrastające zadłużenie jednostek ochrony zdrowia.

- Na koniec 2018 roku zadłużenie to wynosiło 12,8 mld zł. Należy się spodziewać, że kolejne dane wskażą na pogłębianie się tego zjawiska ze względu na rosnące wynagrodzenia w ochronie zdrowia i brak rekompensat na ten cel dla szpitali ze strony Ministerstwa Zdrowia. Finansowanie podwyżek wynagrodzeń personelu medycznego ze składek ubezpieczeniowych obywateli nie powinno mieć miejsca - mówi Anna Janczewska.

Przeczytaj także: "Janczewska-Radwan do Dudy: Panie prezydencie, pan powinien być inicjatorem ponadpartyjnej dyskusji o ochronie zdrowia".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.