Czy aspiryna pomaga na raka?

Udostępnij:
Brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy aspiryna rzeczywiście jest w stanie zatrzymać nowotwór. Właśnie ruszają badania w tym obszarze. To największe badania kliniczne w celu ustalenia przeciwnowotworowych właściwości aspiryny.
Jak informuje Rzeczpospolita, w testach weźmie udział 11 tys. pacjentów po leczeniu nowotworów piersi, prostaty, żołądka, jelit i przełyku. Będą brać po jednej pigułce aspiryny dziennie – w różnych dawkach – przez pięć lat. W grupie kontrolnej badani dostaną obojętne chemicznie placebo.

– Pojawiły się pewne interesujące badania wskazujące, że aspiryna może opóźniać lub eliminować nawroty pewnych nowotworów, ale nie przeprowadzono dotąd randomizowanych testów, aby zdobyć pewność – tłumaczy zainteresowanie tym znanym lekiem kierująca testami prof. Ruth Langley z biura badań klinicznych Cancer Research UK. – Chcemy znaleźć odpowiedź raz na zawsze. Gdyby okazało się, że tak, to zmieniłoby to całkowicie przyszłość leczenia raka i pozwoliło wielu ludziom przeżyć.

Lekarze będą obserwować pacjentów przez 5–12 lat. Ustalą, czy liczba przypadków nawrotów raka w grupie „aspirynowej" jest rzeczywiście mniejsza.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.