Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Koronawirus może bezobjawowo uszkodzić płuca

Udostępnij:
- Hiszpańscy lekarze zaobserwowali poważne zmiany w płucach u pacjentów, którzy zakażenie SARS-CoV-2 przechodzili bezobjawowo. Przyczyną może być wywołana przez koronawirusa tzw. cicha hipoksja, czyli niedobór tlenu w tkankach w stosunku do zapotrzebowania – informuje dziennik „El Mundo".
- Zespoły medyczne pracujące z osobami zainfekowanymi koronawirusem zaobserwowały przypadki pacjentów trafiających do szpitali z poważnie uszkodzonymi płucami, które nie miały wcześniej symptomów typowychdla COVID-19. Ta grupa pacjentów przed drastycznym pogorszeniem się stanu ich zdrowia kilka dni wcześniej odnotowuje jedynie krótkotrwałe złe samopoczucie - mówiła Begona Barcelo, lekarz Uniwersyteckiego Szpitala La Paz w Madrycie, cytowana przez „El Mundo".

Hiszpańscy lekarze twierdzą, że winą za bezobjawowe uszkodzenie płuc u pacjentów chorych na COVID-19 jest wywołana przez koronawirusa tzw. cicha hipoksja, czyli niedobór tlenu w tkankach w stosunku do zapotrzebowania, prowadzący do niedotlenienia organizmu. Jedynym sygnałem alarmowym u pacjentów trafiających do szpitala z trudnościami w oddychaniu, ale bez objawów COVID-19, był drastyczny spadek poziomu tlenu we krwi.

- Wyjaśnieniem tego zjawiska jest zdolność wirusa do bezpośredniego zakażenia płuc i wywołania zapalenia płuc, bez wcześniejszego pojawienia się lekkich objawów tej choroby, takich jak gorączka, kaszel czy utrata węchu - precyzuje Begona Barcelo.

Z informacji opublikowanych przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia wynika, że najczęstszymi objawami osób zakażonych koronawirusem trafiających do szpitala są: gorączka, kaszel, a także trudności w oddychaniu. Objawy te ma odpowiednio 86 proc., 76,5 proc. i 57,6 proc. hospitalizowanych w Hiszpanii pacjentów z COVID-19.

Innymi symptomami osób zakażonych SARS-CoV-2 są też astenia, występująca u 47,5 proc. hospitalizowanych z powodu COVID-19, a także biegunka – zaobserwowana u 22,5 proc. zainfekowanych pacjentów leczących się w szpitalach.

Przeczytaj także: „Dr Monika Kowalczyk-Domagała o związku zakażenia SARS-CoV-2 z chorobą Kawasakiego”, „Prof. Brygida Knysz: COVID-19 to nowa choroba, która zostanie z nami na lata” i „Prof. Krzysztof Tomasiewicz o możliwościach leczenia COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.