Wyślij
Udostępnij:
 
 
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie

Dr Monika Kowalczyk-Domagała o związku zakażenia SARS-CoV-2 z chorobą Kawasakiego ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 01.06.2020
 
 
Około 230 dzieci na świecie zakażonych koronawirusem było hospitalizowanych z powodu objawów przypominających chorobę Kawasakiego. Kilkoro z nich zmarło. – Na razie nie wiemy, czy mamy do czynienia z nową chorobą wywoływaną przez SARS-CoV-2 – mówi dr n. med. Monika Kowalczyk-Domagała, kierownik w Pracowni Diagnostyki Nieinwazyjnej Układu Krążenia w Klinice Kardiologii IPCZD w Warszawie.
Pod koniec kwietnia Brytyjskie Towarzystwo Intensywnej Terapii Dziecięcej (Paediatric Intensive Care Society – PICS) poinformowało, że wzrasta liczba dzieci z SARS-CoV-2, u których odnotowano „stan zapalny obejmujący wiele układów” i „objawy zespołu szoku toksycznego i nietypowej choroby Kawasakiego”. Podobne informacje z czasem przekazywali lekarze z Włoch, Hiszpanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. W raporcie na ten temat opublikowanym na łamach „The Lancet" schorzenie to roboczo nazwano „pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym związanym z zakażeniem SARS-CoV-2” (Paediatric inflammatory multisystem syndrome temporarily associated with SARS-CoV-2 infection – PIMS-TS). Nie ma jeszcze wiążącej oceny, czy choroby są z sobą skorelowane, niemniej większość objawów i przebieg wskazują, że choroba Kawasakiego może być odpowiedzią organizmu dziecka na infekcję SARS-CoV-2.

Dr n. med. Monika Kowalczyk-Domagała, kierownik Pracowni Diagnostyki Nieinwazyjnej Układu Krążenia w Klinice Kardiologii Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, mówi o tym, co wiemy o tej tajemniczej chorobie oraz jakie mamy możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.Przeczytaj także: „Prof. Brygida Knysz: COVID-19 to nowa choroba, która zostanie z nami na lata”, „Prof. Krzysztof Pyrć o szansach na wygaśnięcie epidemii SARS-CoV-2” i „Prof. Krzysztof Tomasiewicz o możliwościach leczenia COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.