Specjalizacje, Kategorie, Działy
Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Prof. Krzysztof Tomasiewicz o możliwościach leczenia COVID-19 ►

Udostępnij:
Rozpoczęto polskie badania, których celem jest stworzenie leku na COVID-19 na bazie osocza ozdrowieńców. O pracy nad preparatem i dostępnych sposobach leczenia tej choroby w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Trwają intensywne badania, których celem jest znalezienie leków na COVID-19. Jeden z takich projektów prowadzi Klinika Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, kierowana przez prof. Krzysztofa Tomasiewicza, który otrzymał 5 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Farmaceutyk zostanie stworzony na bazie immunoglobulin (IgG), czyli przeciwciał wobec SARS-CoV-2. Lek ma być gotowy za kilka miesięcy.

Świat medycyny wiele nadziei wiąże też z już istniejącymi cząsteczkami. Kolejne badania nie są jednak tak optymistyczne.

W „The Lancet” ukazał się tekst o skutkach ubocznych chlorochiny. WHO rekomenduje wstrzymanie badań nad tą cząsteczką w leczeniu COVID-19. A fawipirawir, który również miał być lekiem na COVID-19, nie wykazuje dostatecznej skuteczności. Znalezienie preparatu na tę nową chorobę okazuje się trudniejsze niż przypuszczano.

Prof. Krzysztof Tomasiewicz mówi też o tym, jakie dziś mamy możliwości leczenia COVID-19.Przeczytaj także: „Prof. Brygida Knysz: COVID-19 to nowa choroba, która zostanie z nami na lata”, „Prof. Krzysztof Pyrć o szansach na wygaśnięcie epidemii SARS-CoV-2” i „Prof. Simon: Musimy wykorzystać każdą możliwość leczenia COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.