Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie kombinacją hydroksychlorochiny i azytromycyny u pacjentów z COVID-19 i chorobą nowotworową związane z większym ryzykiem śmierci

Udostępnij:
Tagi: ASCO, COVID
U pacjentów z nowotworem i COVID-19 postęp choroby był związany ze zwiększonym ryzykiem zgonu, zgodnie z analizą przypadków u 928 pacjentów. Według danych z rejestru COVID-19 i Cancer Consortium (CCC19), leczenie COVID-19 zarówno hydroksychlorochiną, jak i azytromycyną było związane ze zwiększonym ryzykiem śmierci pacjentów. Dane zostały przedstawione w ramach wirtualnego spotkania naukowego Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii ASCO20.
Rejestr zawiera dane pacjentów, u których wynik testu na obecność COVID-19 był pozytywny, a około 40% pacjentów w rejestrze ma również stwierdzoną aktywną chorobę nowotworową.
Trzynaście procent pacjentów (121 osób) zmarło w ciągu 30 dni od rozpoznania COVID-19. Po częściowej korekcie pod kątem kilku czynników wyjściowych stwierdzono, że u pacjentów z postępującym rakiem prawdopodobieństwo śmierci w ciągu 30 dni jest 5,2 razy większe niż u pacjentów w remisji lub bez objawów choroby.

Zastosowanie kombinacji hydroksychlorochiny i azytromycyny w leczeniu COVID-19 wiązało się z 2,89-krotnie większym ryzykiem 30-dniowej śmiertelności niż nie stosowanie żadnego z wymienionych leków. Nie odnotowano znaczącego wzrostu ryzyka związanego ze stosowaniem jednego z leków osobno. Pacjenci, którzy otrzymali hydroksychlorochinę i azytromycynę, a później zmarli - częściej mieli nieznacznie zmniejszoną siłę fizyczną do wykonywania codziennych czynności, otrzymywali terapię przeciwnowotworową na mniej niż 2 tygodnie przed diagnozą COVID-19, mieli grupę krwi dodatnią pod względem Rh, nie byli pochodzenia latynoskiego i używali statyny na początku badania.

Ponadto zmniejszona zdolność do wykonywania codziennych czynności życiowych - mierzona przez wynik w skali 2 lub więcej w grupie Cooperative Oncology Group (ECOG) - była związana z 3,89 razy większym ryzykiem 30-dniowej śmiertelności w porównaniu z większą zdolnością fizyczną (wynik ECOG z 0/1). Ryzyko śmierci w ciągu 30 dni wzrosło prawie dwukrotnie (1,83) z każdą dekadą życia. Ponadto stabilny, nie postępujący rak wiązał się z 1,79 razy większym ryzykiem zgonu niż brakiem objawów choroby. Mężczyźni mieli 1,63 razy większe ryzyko 30-dniowej śmiertelności niż kobiety. Wreszcie, byli palacze mieli 1,6 razy większe ryzyko śmierci niż osoby niepalące.

Naukowcy opisali również wyniki kliniczne. Połowa pacjentów objętych tą analizą (466 osób) była hospitalizowana po wystąpieniu COVID-19. Ogólnie 14% wszystkich pacjentów zostało przyjętych na oddział intensywnej terapii. Wentylacja mechaniczna była wymagana u 12% wszystkich pacjentów, a 44% pacjentów wymagało podania dodatkowego tlenu.

Naukowcy podkreślili, że planują przeprowadzić dalsze analizy tego zestawu danych i wydłużyć obserwacje, ponieważ rejestr nadal gromadzi pacjentów.

--------

Jako wydawca serwisu eOnkologia, dbamy o aktualność informacji dla naszych czytelników. M.in dla tego chąc przybliżyć to co zostało opublikowane w czasie ASCO Virtual Meeting zapraszamy na omówienie wybranych badań, podczas webinarium TOP ASCO NEWS które odbędzie się 10.06 o godz. 20:00 połączymy się ze specjalistami i omówimy najnowsze, najbardziej spektakularne doniesienia z amerykańskiego kongresu.
Zarejestruj się już dziś, a my przypomnimy Ci o webinarium TOP ASCO NEWS >>>
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.