BCC

Odsuńcie polityków i innych amatorów od podejmowania decyzji w ochronie zdrowia

Udostępnij:
Polska uplasowała się na przedostatnim miejscu w rankingu "Euro Health Consumer Index", a Anna Janczewska-Radwan ten fakt skomentowała: - Jeżeli organizacja znajduje się w kryzysowej sytuacji konieczne jest wprowadzenie programu naprawczego. Niestety, do tej pory, resort zdrowia nie wykonał tego zadania.
Anna Janczewska-Radwan, minister do spraw systemu ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, skomentowała: - 2015 rok to kolejny rok bez refleksji nad wynikami Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, który ocenia co roku z perspektywy pacjenta systemy ochrony zdrowia w 35 krajach Europy. Efektem braku tej refleksji i stosownych działań od szeregu lat jest ponowny spadek Polski, tym razem z 31 miejsca na 34, czyli na miejsce przedostanie. Przypomnę, że w 2009 roku plasowaliśmy się na 26 miejscu, co oznacza spadek w przeciągu 6 lat o 9 miejsc.

- Ranking, uważany za standard branżowy monitorowania opieki zdrowotnej, dostarcza nam co roku cennej wiedzy o najlepszych europejskich wzorcach opieki zdrowotnej. Konieczna była i jest nadal wnikliwa jego analiza oraz wypracowanie programu naprawczego i jego wdrożenie. W praktyce gospodarczej, jeżeli organizacja znajduje się w kryzysowej sytuacji konieczne jest wprowadzenie programu naprawczego, który poprzedza szczegółowa analiza zaistniałej sytuacji i jej przyczyn. Niestety, do tej pory, mimo naszych apelów, resort zdrowia nie wykonał tego ważnego zadania.

- Naszym zdaniem, wskazane jest by program takich działań naprawczych odnosił się zarówno do perspektywy krótkookresowej, gdzie efektów można się spodziewać kosztem niewielkich nakładów finansowych, jak również dotyczył dłuższej perspektywy, wymagającej większych nakładów do poprawienia określonych wskaźników tego rankingu, tak ważnych dla nas wszystkich.

- Najlepiej uczyć się na cudzych błędach i czerpać inspirację ze sprawdzonych wzorców. W raporcie za 2015 rok podkreśla się miedzy innymi, że system ochrony zdrowia bez kolejek jest z natury tańszy niż ten z listą oczekujących pacjentów. Przykład holenderski (Holandia jest od wielu lat liderem tego rankingu), daje natomiast inną, jasną lekcję: „odsuńcie polityków i innych amatorów od podejmowania decyzji w ochronie zdrowia” – tak podaje raport za 2015 rok.

- Mamy nadzieję, że nowe kierownictwo resortu zdrowia, które zapowiedziało już szereg zmian mogących mieć wpływ na wyniki tego rankingu, podejmie to wyzwanie i może już w kolejnej ocenie będą podstawy do wystawienia naszej opiece zdrowotnej wyższej punktacji.

Przeczytaj tekst o raporcie, a także komentarze do rankingu: "EHCI 2015: Polska na przedostatnim miejscu, jest gorzej niż w 2014" i "Polska na dnie? Skrajne komentarze ekspertów"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.