Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pęknięcie krocza w czasie porodu przyczyną nietrzymania stolca

Udostępnij:
Uszkodzenie zwieracza odbytu III lub IV stopnia w trakcie porodu występuje u około 3% kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka i 0,8% wieloródek. Dane z metaanaliz sugerują jeszcze większy, 11-procentowy odsetek kobiet dotkniętych tym powikłaniem. Taki uraz predestynuje do przykrego problemu - nietrzymania stolca.
Duńscy badacze zidentyfikowali czynniki pozwalające na wyselekcjonowanie kobiet o szczególnie wysokim ryzyku.

Przeprowadzono prospektywne badanie, w którym oceniono 603 kobiety z urazem krocza w czasie porodu. Dane wyjściowe uzyskano dwa tygodnie po porodzie w odniesieniu do oceny gojenia się rany krocza, a objawy nietrzymania stolca oceniono 12 miesięcy po porodzie za pomocą kwestionariusza (St. Mark's Incontinence Score, skala od 0-10; im wyższa, tym bardziej nasilone objawy). Ponadto defekty zwieracza odbytu badano za pomocą USG oraz przeprowadzono manometrię odbytu.

W 12. miesiącu po porodzie 575 kobiety wypełniły kwestionariusz (193 z pęknięciem pierwszego, 193 drugiego i 189 trzeciego/czwartego stopnia); 499 z nich przeszło endoskopowe badanie ultrasonograficzne zwieracza, a 482 zostało poddanych manometrii. Punktację większą niż 4 w kwestionariuszu (świadczącą o nietrzymaniu stolca) zgłosiło odpowiednio 7% i 9% kobiet z pierwszej i drugiej grupy oraz 14%, 15% 35% i 33% kobiet z pęknięciem odpowiednio stopnia 3a, 3b, 3c i 4. Pęknięcia stopnia 3c i 4 były związane ze znacznym wzrostem ryzyka nietrzymania stolca (RR 4,74). Ryzyko wystąpienia tego przykrego powikłania rosło o 8% na każdy wzrost wskaźnika masy ciała o 1 jednostkę (aRR 1,08).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.