en ENGLISH
eISSN: 2083-8441
ISSN: 2081-237X
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
4/2023
vol. 29
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
Wspomnienie

Profesor Mieczysław Szalecki – wspomnienie

Elżbieta Moszczyńska
1

1.
Klinika Endokrynologii i Diabetologii, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
Pediatr Endocrinol Diabetes Metab 2023; 29 (4): 274-275
Data publikacji online: 2024/01/11
Plik artykułu:
- In Memoriam Szalecki.pdf  [0.49 MB]
Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
 

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.

ks. J. Twardowski

Z głębokim żalem pożegnaliśmy 5 listopada 2023 roku śp. prof. dr. hab. n. med. Mieczysława Szaleckiego.

Mieczysław Szalecki urodził się 25 kwietnia 1954 roku w Kielcach. Był absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, gdzie zdał egzamin maturalny w 1973 roku.

Studia lekarskie na Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie ukończył w 1979 roku.

Bezpośrednio po studiach medycznych, w 1979 roku związał się z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Kielcach, gdzie pełnił funkcję ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Diagnostycznego w latach 1992–1999, a następnie, do 2010 roku, Oddziału Endokrynologiczno-Diabetologicznego.

Pierwszy stopień specjalizacji w dziedzinie pediatrii uzyskał w 1983, drugi – w 1989 roku.

W 1991 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk medycznych na macierzystej uczelni w oparciu o rozprawę Wole z niedoboru jodu u dzieci szkolnych w regionie świętokrzyskim.

W 1992 roku został dyrektorem do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

W 1996 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie endokrynologii.

W 2000 roku został konsultantem w zakresie endokrynologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

W 2009 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” na podstawie monografii Zaburzenia osi hormonu wzrostu i stężenie wybranych adipocytokin u dzieci z cukrzycą typu 1. Próba oceny wpływu stosowanej metody leczenia.

W 2011 roku objął stanowisko kierownika Kliniki Endokrynologii i Diabetologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

W 2017 roku otrzymał tytuł specjalisty w zakresie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej oraz wieloletnim przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Od 2000 roku był zastępcą przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego ds. Stosowania Hormonu Wzrostu.

W latach 2014–2022 pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Przez większość czasu pracy w Warszawie był równocześnie związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w rodzinnych Kielcach, gdzie pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego i kierował Zakładem Pediatrii, Pielęgniarstwa Pediatrycznego i Społecznego.

Łączył pracę na Uczelni z kierowaniem Kliniką w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, co wymagało wielkiego zaangażowania i oddania z Jego strony. Pan Profesor poświęcał własne życie prywatne dla dobra pacjentów i rozwoju nauki.

Nominację profesorską odebrał z rąk Prezydenta RP 28 listopada 2019 roku. Natomiast jak wielokrotnie powtarzał: tytuł profesorski jest ważny, ale najbardziej liczy się praca i leczenie małych pacjentów.

Pan Profesor Szalecki był człowiekiem o wysokiej osobistej kulturze, opanowanym, wyrozumiałym i empatycznym lekarzem o wysokich kompetencjach zawodowych. Umiejętnie łączył zdolności merytoryczne dotyczące problemów medycznych jego pacjentów ze wspieraniem współpracowników wyważoną radą w ich trudnych osobistych, życiowych problemach.

Pan Profesor był kierownikiem wymagającym, dostrzegał w każdym pracowniku jego potencjał, umiał mobilizować i odpowiednio motywować do działania.

Kulturą, spokojem i ogromną wiedzą zjednywał sobie ludzi i zaszczepiał w nich pasję do medycyny – pracy klinicznej i naukowej. Otaczał opieką osoby kształcące się w naszej Klinice, dzielił się doświadczeniem i szeroką wiedzą. Doceniał drobne sukcesy, ale jednocześnie chciał dla nas więcej. Wyznaczał kolejne ambitne cele i pomagał je realizować. Zawsze dostępny, otwarty na dialog i dyskusję.

Przez lata pracy Pan Profesor wykształcił wielu pediatrów, endokrynologów i diabetologów dziecięcych. Prowadził aktywność naukową i zachęcał do niej innych współpracowników.

Był promotorem wielu prac doktorskich, potrafił mobilizować również młodych lekarzy będących jeszcze w trakcie szkolenia specjalistycznego do podjęcia naukowego wyzwania.

W naszej pamięci i sercach Pan Profesor Mieczysław Szalecki pozostanie jako człowiek zainteresowany światem, życiem, o wielu pasjach, służący doświadczeniem miłośnik historii i podróży. Mądry, pełen życzliwości i troski o pacjentów i współpracowników, ceniący każdego człowieka. Dzięki Panu Profesorowi rozwijaliśmy się jako Klinika i jako lekarze.

Odszedł profesjonalista, dobry człowiek. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.