Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ultraszybkodziałający analog insuliny – nowy sposób zapobiegania hiperglikemii poposiłkowej

Udostępnij:
Celem nowoczesnej insulinoterapii jest naśladowanie fizjologicznego wydzielania insuliny i zapewnienie stabilnej normoglikemii przy zachowaniu jak największego komfortu życia chorych. Nowe ultraszybkie analogi insuliny, które można podawać bezpośrednio przed posiłkiem, przyczyniają się do poprawy glikemii poposiłkowej.
Głównym celem leczenia pacjentów z cukrzycą typu 1 jest zapobieganie ostrym i przewlekłym powikłaniom choroby oraz zapewnienie jak najlepszej jakości życia. Preparaty insuliny i urządzenia do jej podawania służą do przywrócenia fizjologicznego rytmu wydzielania insuliny. Nie tylko przewlekła hiperglikemia i częste hipoglikemie, lecz także duża zmienność glikemii zwiększają ryzyko wystąpienia przewlekłych powikłań cukrzycy. Jednym z najlepszych przykładów krótkookresowej zmienności glikemii jest wzrost wartości glikemii poposiłkowej (postprandial glucose – PPG). Podwyższone wartości PPG powodują wzrost średniej glikemii i HbA1c. Wiążą się również ze zwiększonym stresem oksydacyjnym i wpływają na ryzyko sercowo-naczyniowe w większym stopniu niż glikemia na czczo (fasting plasma glucose – FPG). Z tych powodów wysiłki na rzecz ograniczenia nadmiernych wzrostów PPG stały się jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej diabetologii. Nowe ultraszybkie analogi insuliny, które można podawać bezpośrednio przed posiłkiem, przyczyniają się do poprawy glikemii poposiłkowej i jakości życia pacjentów.

W pracy przedstawiono dwa przypadki ilustrujące skuteczność i bezpieczeństwo zastosowania ultraszybkodziałającego analogu insuliny w leczeniu hiperglikemii poposiłkowej u dzieci z cukrzycą typu 1. Pierwszą pacjentką była 18-letnia dziewczyna chorująca od 10. roku życia, drugą 10-letnia chorująca od 6. roku życia. U obu zastosowanie ultraszybkodziałającego analogu insuliny spowodowało poprawę wartości PPG i pozytywnie wpłynęło na jakość życia w ocenie samych chorych i ich rodzin.

Głównymi przyczynami hiperglikemii poposiłkowej są niedopasowanie dawki insuliny posiłkowej do ilości węglowodanów zawartych w posiłku składającym się głównie z pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym oraz zbyt krótki czas pomiędzy podaniem insuliny posiłkowej a rozpoczęciem jedzenia. Zastosowanie ultraszybkodziałającego analogu insuliny bezpośrednio przed posiłkiem pozwala na zmniejszenie hiperglikemii poposiłkowej bez większego ryzyka hipoglikemii. Dla wielu pacjentów stosujących tradycyjne szybkodziałające analogi insuliny konieczność odczekania co najmniej kilku minut na zjedzenie posiłku po bolusie posiłkowym jest dużą niedogodnością. Możliwość zastosowania ultraszybkodziałającego analogu insuliny bezpośrednio przed posiłkiem bez ryzyka hiperglikemii poposiłkowej pomaga rozwiązać ten problem.

Pełna treść artykułu:Iwona Pietrzak, Agnieszka Szadkowska. Ultrafast acting insulin analog – a new way to prevent postprandial hyperglycemia and improve quality of life in type 1 diabetes patients – case reports. Pediatr Endocrinol Diabetes Metab 2021; 27 (4): 305-310.
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.