Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Alergeny powszechne w hipoalergicznych substancjach nawilżających

Źródło: Dermatology Times/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.12.2017
 
 
Badacze w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali 153 produktów i okazało się, że 88% zawierało co najmniej jeden alergen z zakresu substancji zapachowych, parabenów i tokoferolu. Większość z badanych preparatów zawierała więcej niż jeden alergen: 43% zawierało trzy do czterech alergenów, a 13% zawierało pięć lub więcej alergenów.
Przegląd niektórych najlepiej sprzedających się nawilżających produktów dostępnych bez recepty pozwala stwierdzić, że większość produktów zawiera przynajmniej jeden alergen, który może pogorszyć stan skóry.

Bezbarwne nawilżanie jest często zalecane przez dermatologów w leczeniu schorzeń skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry i łuszczyca. Zalecenia te są sporządzane przez lekarzy, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że mogą wystawiać pacjentów na wiele składników, które mogą wywoływać reakcję alergiczną.

Lekarze, którzy zalecają pacjentom określone produkty, uważają, że pacjent nie jest na nie uczulony, a zatem produkty będą bezpieczne w użyciu, ale w rzeczywistości, przy dostatecznej ekspozycji i ukrytych predyspozycjach, pacjenci mogą rozwinąć alergie na wiele z tych produktów stosowanych do pielęgnacji ciała.
Praktyka ta w szczególności odnosi się do środków nawilżających zalecanych pacjentom z wrażliwą skórą, podstawowym wypryskiem i innymi stanami zapalnymi skóry, w których pacjenci często stosują środki miejscowe na obszarach z upośledzoną barierą ochronną skóry. Gdy pacjent jest uczulony na jeden zapach, ryzyko reakcji na inne substancje zapachowe jest znacznie wyższe ze względu na chemiczne podobieństwo składników.

Konsumenci instynktownie polegają na etykietach produktów, choć niekoniecznie zawarte tam dane są weryfikowalne. W rzeczywistości, komercyjne stwierdzenia dotyczące środków nawilżających objętych badaniem często nie odzwierciedlały w pełni, a nawet nie odpowiadały faktycznemu profilowi składnika. Wśród 174 najlepiej sprzedających się produktów nawilżających autorzy wymieniają następujące alergeny: mieszanki zapachowe, mieszanki parabenów, tokoferol, fenoksyetanol, emulsje formaldehydowe, glikol propylenowy,
alkohol benzylowy, Iodopropynylobutylokarbaminian, dietanoloamina kokamidu, methylisothiazolinone, mieszanka compositae, lanolina, lavandula angustifolia oil, akrylan etylu, benzofenon-3, D-Limonen, melaleuca alternifolia.

Składniki nie wywołujące alergii to te naturalne: masło shea, olej migdałowy, olej rycynowy, olejek jojoba, olej z pestek winogron, olej z awokado.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.