DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Created by Freestockcenter - Freepik.com

Atopowe zapalenie skóry łączy się z chorobami oczu

Źródło: Journal of the American Academy of Dermatology/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 17.08.2017
 
 
Dorośli z atopowym zapaleniem skóry częściej cierpią na choroby wzroku - wskazują na to wyniki dużego duńskiego badania kohortowego.
Zapalenie rogówki, zapalenie spojówek, stożek rogówki i zaćma zdarzają się częściej u pacjentów przed 50 rokiem życia cierpiącym na atopowe zapalenie skóry (AZS) niż u pacjentów w tym samym wieku, ale bez AZS – konkludują autorzy badania.

Wyniki oparte są na próbce 4,25 mln dorosłych w Danii. U 5 766 zdiagnozowano łagodne AZS, u kolejnych 4 272 – ostre AZS. Zespół naukowców, na których czele stał dr Jacob Thyssen z University of Copenhagen, odkrył, że 12 proc. pacjentów z łagodnym AZS i 19 proc. pacjentów z ostrym AZS miało przepisane przez lekarza okulistę co najmniej jedno lekarstwo przeciwzapalne, używane do leczenia zapalenia rogówki lub spojówek. Dla porównania: to samo dotyczyło tylko 4,5 proc. badanych bez AZS.

Naukowcy wskazują też na większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania zapalenia rogówki u pacjentów z łagodnym AZS (hazard ratio, 1.66; 95 proc. CI, 1.15-2.40) i ostrym ASZ (HR, 3.17; 95 proc. CI, 2.31-4.35). Poważne AZS łączyło się też ze zwiększonym ryzykiem stożka rogówki (HR, 10.01; 95% CI, 5.02-19.96).

Zaćma i jaskra nie były częstsze u pacjentów z AZS niż u badanych bez AZS. Ale już jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie badanych poniżej 50 roku życia, ryzyko wystąpienia tych chorób było większe.

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że więcej przypadków zapalenia spojówek w porównaniu do grupy placebo odnotowano również podczas próby klinicznej dupilomabu, leku na AZS zaaprobowanego przez FDA. Słaby trend w kierunku zapalenia spojówek widać też u pacjentów leczonych lebrikizumabem.

Naukowcy przypuszczają, że zwiększone ryzyko chorób okulistycznych może wiązać się ze zwiększoną liczbą eozynofilii we krwi.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe