Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Balsam z tazarotenem skuteczny w terapii trądziku

Udostępnij:
Nadmierna produkcja sebum jest istotnym czynnikiem rozwoju trądziku. Zespół naukowców i klinicystów z USA ocenił skuteczność balsamu z tazarotenem 0,045-proc. regulującego przetłuszczanie się skóry i wspomagającego proces regeneracji u pacjentów z trądzikiem o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego i skórą tłustą.
W dwóch 12-tygodniowych badaniach fazy 3. z podwójnie ślepą próbą (NCT03168321; NCT03168334) 1614 pacjentów w wieku ponad 9 lat z trądzikiem o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego przydzielono losowo w stosunku 1:1 do grupy stosującej raz dziennie balsam z tazarotenem 0,045-proc. lub balsam z podłożem.

Zbiorcza analiza post hoc obejmowała tylko uczestników, którzy sami określili swoją skórę jako tłustą na początku badania w punkcie 19. kwestionariusza jakości życia specyficznego dla trądziku (wyniki: 0 [bardzo tłusta] do 6 [nietłusta]). Oceniono liczbę zmian zapalnych lub niezapalnych, powodzenie leczenia, oleistość skóry, zdarzenia niepożądane związane z leczeniem (TEAE) oraz bezpieczeństwo i tolerancję skóry.

U 793 pacjentów z tłustą skórą balsam z tazarotenem 0,045-proc. spowodował redukcję zmian zapalnych lub niezapalnych oraz zwiększony stopień powodzenia leczenia w porównaniu z nośnikiem w 12. tygodniu. Ponad dwie trzecie uczestników leczonych balsamem polimerowym odczuwało subiektywne zmniejszenie przetłuszczania się skóry do 12. tygodnia, a około jednej trzeciej zgłosiło „mało tłustą” lub „nietłustą” skórę. Wskaźniki TEAE tazarotenu były podobne jak w całej populacji.

Jak wynika z badań, stosowanie balsamu z emulsją polimerową 0,045-proc. tazarotenu raz dziennie może spowodować odczuwalną poprawę w stanie skóry u pacjentów u osób z trądzikiem o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.