Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Baricytinib w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Źródło: https://doi.org/10.1016/j.jaad.2021.02.028
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 01.06.2021
 
 
Baricytinib to doustny inhibitor kinazy janusowych (JAK1/JAK2). Coraz więcej badań klinicznych potwierdza skuteczność tego nowego leku przeciwzapalnego w licznych chorobach o podłożu autoimmunologicznym.
W badaniu akronimie BREEZE-AD5 oceniono zastosowanie baricytinibu u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry.

Do badania zakwalifikowano osoby z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem AZS, które nie odpowiedziały lub nie tolerowały leków stosowanych miejscowo. 440 pacjentów było zrandomizowanych w równych proporcjach do placebo raz dziennie lub do baricytinibu w dawce 1 mg lub 2 mg. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów, którzy osiągnęli co najmniej 75-% redukcję we wskaźniku Eczema Area and Severity Index (EASI75) w 16 tygodniu leczenia.

W 16 tygodniu leczenia 8% z grupy placebo, 13% otrzymujących 1 mg barycytynibu dziennie i 30% z grupy otrzymującej 2 mg barycytynibu osiągnęło pierwszorzędowy punkt końcowy. Remisję w punktacji Investigator Global Assessment osiągnęło odpowiednio 5%, 13% i 24% z ramion badania. Nie odnotowano nowych niespodziewanych działań niepożądanych leku.

Baricytinib w dawce 2 mg istotnie zwiększa szansę osiągnięcia remisji klinicznej w umiarkowanym lub ciężkim atopowym zapaleniu skóry.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe