Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cała prawda o toksynie botulinowej

Źródło: Postępy Dermatologii i Alergologii">Postępy Dermatologii i Alergologii
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 18.02.2021
 
 
Toksyny botulinowe należą do najbardziej toksycznych substancji i mają szerokie spektrum wskazań do stosowania zarówno terapeutycznych, jak i kosmetycznych. Na łamach czasopisma Postępy Dermatologii i Alergologii prof. Henryk Witmanowski i dr Katarzyna Błochowiak opublikowali pracę, której celem było przedstawienie przeglądu możliwych powikłań i skutków ubocznych, które mogą wystąpić po kosmetycznym zastosowaniu toksyny botulinowej oraz omówiono postępowanie i strategie zapobiegawcze.
Zastrzyki z toksyną botulinową są skuteczne w przypadku wielu zaburzeń klinicznych, które obejmują mimowolną aktywność mięśni lub zwiększone napięcie mięśni. Jest to również najczęściej wykonywany zabieg kosmetyczny na świecie, szacowany na blisko 3 miliony zastrzyków rocznie. Zmarszczki dynamiczne to główne wskazania kosmetyczne do stosowania toksyny botulinowej.

Leczenie toksyną botulinową jest powszechnie uważane za bezpieczne, skuteczne i w dużej mierze pozbawione poważnych skutków ubocznych. Następstwa, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu po wstrzyknięciu toksyny botulinowej, obejmują ból, obrzęk, rumień, wybroczyny i krótkotrwałą hipestezję. Nie różnią się one od skutków ubocznych po innych typach zastrzyków. Przy prawidłowym stosowaniu toksyny botulinowej częstość występowania tych powikłań jest niewielka. Nie występują żadne długoterminowe lub zagrażające życiu skutki uboczne związane z leczeniem toksyną botulinową dla jakichkolwiek wskazań kosmetycznych. Ponadto ryzyko ewentualnych powikłań można zmniejszyć poprzez dokładną analizę historii choroby pacjenta oraz zastosowanie odpowiedniej dawki i techniki wstrzyknięcia. Z drugiej strony zastrzyki z toksyną botulinową mogą być odpowiedzialne za cięższe skutki uboczne. Są one związane z ogólnoustrojową i uogólnioną dyfuzją toksyny botulinowej. Jak dotąd odnotowano dwie klasy zdarzeń niepożądanych - zdarzenia przejściowe i łagodne oraz zdarzenia potencjalnie poważne. Wydaje się ważne, aby zdobyć odpowiednią wiedzę na temat wszystkich możliwych skutków ubocznych, ich mechanizmów i sposobów zapobiegania.

Pełna treść artykułu:
PDIA_Art_35789-10 (1).pdf 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe