Specjalizacje, Kategorie, Działy

Chłoniak limfocytowy skóry

Udostępnij:
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Chłoniak limfocytowy skóry (lymphocytoma) jest rzadkim objawem boreliozy, występującym u około 1% zakażonych borrelią w wyniku kontaktu z kleszczem.
Mimo, że należy on do wczesnych objawów boreliozy, może utrzymywać się długotrwale na skórze.
Przyjmuje on postać niebolesnego, błyszczącego, żywoczerwonego guzka, o lokalizacji najczęściej w okolicach małżowiny usznej, moszny, bądź brodawek sutkowych (zmiany bliskie okolicy ukąszenia, bądź o niższej temperaturze ciała, preferowanej przez krętki borrelia). Zmiana ta występuje częściej u dzieci, maksymalnie osiąga kilka centymetrów szerokości.

Jej nazwa niefortunnie sugeruje złośliwy proces nowotworowy, niemniej jednak jest to pod względem histologicznym naciek limfocytarny, złożony z komórek typu B. Warto zauważyć, że chłoniak limfocytowy może być również powikłaniem nie tylko zakażenia odkleszczowego, ale również stanu po ukąszeniu przez inne stawonogi, szczepieniu, bądź po kontakcie z jakimkolwiek innym bodźcem wywołującym silną stymulację immunologiczną.

Leczenie rekomendowane w przypadku chłoniaka limfocytowego polega na podawaniu doksycykliny 100mg (2 x dziennie), bądź amoksycyliny (500mg 3x dziennie) przez 3 -4 tygodnie kuracji.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.