Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Częstość występowania oraz prognoza czerniaka złośliwego u pacjentów po przeszczepie narządu

Źródło: Journal of American Academy of Dermatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 26.08.2020
 
 
Pacjenci po przeszczepie narządów mają zwiększone ryzyko nowotworzenia - szczególnie częste jest występowanie nowotworów skóry. Na łamach Journal of American Academy of Dermatology opublikowano dane dotyczące występowanie czerniaka złośliwego skóry wśród osób po przeszczepie organów.
W badaniu przeanalizowano odbiorców przeszczepów narządów litych z lat 1991-2013 żyjących w prowincji Ontario w Kanadzie. Spośród 11 420 pacjentów z analizowanej kohorty, u 51 zdiagnozowano czerniaka złośliwego. Do tej grupy dobrano 250 pacjentów, którzy zachorowali na czerniaka złośliwego jednak bez historii przeszczepu narządu. Ponadto, porównano dane dotyczące częstości występowania czerniaka w populacji prowincji.

Pacjenci po przeszczepie mieli zwiększone ryzyko zdiagnozowania czerniaka złośliwego w wyższym stadium zaawansowania (II-IV) w porównaniu z osobami bez historii transplantacji (OR=4,29; 95% CI: 2,04-9,00). Podobnie, grupa pacjentów po przeszczepie miała większą śmiertelność w porównaniu z osobami bez historii przeszczepu (HR=1,93; 95% CI: 1,03-3,63). Pacjenci po przeszczepie u których zdiagnozowano czerniaka złośliwego mieli zwiększoną śmiertelność w porównaniu z pacjentami po przeszczepie u których niezdiagnozowano czerniaka.

U pacjentów po przeszczepie części diagnozuje się czerniaka złośliwego w zaawansowanym stadium co wpływa na zwiększona śmiertelność w tej grupie pacjentów. Wadą analizy był brak szczegółowych danych na temat zastosowanej immunosupresji.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe