Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy istnieje związek między odmrozinami a COVID-19?

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 06.07.2020
 
 
NOWY JORK (Reuters Health) - mimo doniesień dotyczących zaobserwowanych przypadków odmrozin w trakcie pandemii COVID-19, nie znajduje się dowodów na związek przyczynowy.
dr Anne Herman i współpracownicy z Universite Catholique de Louvain w Brukseli opisali 31 przypadków pacjentów, u których występowały purpurowoczerwone zmiany odmrozionowe na palcach stóp i/lub palcach, które pojawiły się na 1–30 dni przed konsultacją. Dziewięciu z tych pacjentów miało w przeszłości odmroziny, a czterech miało w wywiadzie zespół Raynauda. Mediana wieku wynosiła 22 lata, 11 pacjentów było nastolatkami. Analiza histopatologiczna próbek z biopsji skóry u 22 pacjentów potwierdziła rozpoznanie odmrozin. Chociaż 20 pacjentów zgłosiło łagodne objawy prawdopodobnie związane z COVID-19, analiza RT-PCR nie wykryła RNA SARS-CoV-2 na wymazach z nosogardzieli u żadnego z pacjentów z tej serii lub w 22 próbkach z biopsji zmian skórnych, a testy na przeciwciała IgM i IgG były ujemne dla SARS-CoV-2 u wszystkich pacjentów, donoszą autorzy na łamach JAMA Dermatology. Wszyscy pacjenci zgłaszali, że pracowali zdalnie w domu od początku działań ograniczających w Belgii, a większość (20/31, 64%) zgłosiła zmniejszoną aktywność fizyczną i znacznie więcej czasu spędzonego w siedzącym trybie życia. Co więcej, większość pacjentów deklarowała, że przez cały dzień pozostawała boso lub w skarpetkach. „Stawiamy hipotezę, że te zmiany skórne mogą być spowodowane zmianami stylu życia spowodowanymi przez zastosowane środki ograniczające i blokujące”, podsumowują autorzy. "Zmiany dermatologiczne, nawet jeśli są coraz częściej obserwowane podczas obecnej pandemii, należy dokładnie interpretować".

W drugiej serii przypadków, także na łamach JAMA Dermatology, dr Ignacio Torres-Navarro i współpracownicy z Universitario y Politecnico La Fe w Walencji zgłaszają cechy kliniczne i etiologiczne 20 dzieci i młodzieży z nowopowstałymi akralnymi zmianami zapalnymi. U dziewięciu z tych pacjentów (45%) występowało w przeszłości zjawisko Raynauda lub perniosis, a ośmiu miało w wywiadzie toczeń rumieniowaty układowy (SLE), ale u żadnego z nich nie podejrzewano COVID-19. Podobnie jak w innych seriach przypadków, wyniki badań serologicznych i wirusowych były ujemne dla SARS-CoV-2, a także dla innych wirusów u wszystkich pacjentów. „Związek między akralnymi zmianami skórnymi a COVID-19 nie został jeszcze udowodniony”, dodaje dr Torres-Navarro.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe