Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dupilumab również dla nastolatków
Źródło: AK/Medscape
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.03.2019
 
 
FDA zatwierdziła dupilumab dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, może być stosowany z miejscowymi kortykosteroidami lub bez nich.
Dupilumab jest ukierunkowaną terapią biologiczną, która hamuje interleukinę-4 i interleukinę-13, która może odgrywać główną rolę w zapaleniu typu 2 związanym z atopowym zapaleniem skóry i innymi chorobami alergicznymi.

W 2017 roku FDA zatwierdziła dupilumab dla dorosłych z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.


Dupilumab badano u ponad 7000 pacjentów w wieku 12 lat lub starszych w ponad 30 badaniach klinicznych. Profil bezpieczeństwa u młodzieży jest podobny do profilu u dorosłych. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zapalenie oczu i powiek, w tym zaczerwienienie, obrzęk i świąd, ból ustno-gardłowy i opryszczka w jamie ustnej lub wargach.

Dupilumab do wstrzykiwań podskórnych jest podawany w dwóch dawkach (200 mg i 300 mg), każdy w ampułko-strzykawce. Podaje się go co drugi tydzień.

Lek rewolucjonizuje sposób, w jaki można leczyć atopowe zapalenie skóry, chorobę bardzo rozpowszechnioną i wyniszczającą. Do tej pory w leczenie młodzieży z umiarkowaną lub ciężką postacią atopowego zapalenia skóry lub wypryskiem stosowano immunosupresanty, które mają wiele skutków ubocznych i nie nadają się do długotrwałego stosowania.

Dupilumab jest biologicznym przeciwciałem skierowanym przeciwko swoistym limfocytom, które występują w większej liczbie w egzemie.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe