Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dupilumab u dzieci z atopowym zapaleniem skóry o ciężkim przebiegu

Źródło: JAAD
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 01.07.2020
 
 
Połączenie dupilumabu z miejscowymi glikokortykosteroidami jest skuteczne i dobrze tolerowane przez dzieci z ciężkim AZS.
Niewiele terapii biologicznych jest dostępnych dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Na łamach Journal of the American Academy of Dermatology ukazały się wyniki badania klinicznego w którym oceniono połączenie dupilumabu z miejscowo stosowanymi glukokortykosteroidami u dzieci w wieku od 6 do 11 lat z ciężkim AZS.

367 pacjentów zrandomizowano w stosunku 1:1:1 do grup: 1) dupilumab w dawce 300 mg co 4 tygodnie, 2) dupilumab co 2 tygodnie w dawkach: 100 mg dla dzieci poniżej 30 kg lub 200 mg dla dzieci ważących 30 lub więcej kilogramów lub 3) do grupy placebo. Leczenie trwało 16 tygodni. Wyniki leczenia oceniono za pomocą Investigator's Global Assessment Score - policzono odsetek dzieci które osiągnęły wartość 0 lub 1; policzone również odsetek dzieci uzyskujących co najmniej 75% poprawy w Eczema Area and Severity Index Score.

Połączenie dupilumabu z miejscowymi glukokortykosteroidami okazało się skuteczniejsze w porównaniu z placebo. Poprawę w Investigator's Global Assessment Score uzyskało 32,8% (dupilumab co 4 tygodnie), 29,5% (dupilumab co 2 tygodnie) oraz 11,4% (placebo) badanych. Poprawę w Eczema Area and Severity Index score osiągnęło odpowiednio 69,7%/67,2%/26,8% dzieci. Odpowiedź na leczenie była zależna od masy: optymalną dawką dupilumabu dla dzieci poniżej 30 kg było 300 mg co 4 tygodnie podczas gdy dla dzieci ważących 30 kg i więcej 200 mg co 2 tygodnie. Częstymi działaniami niepożądanymi obserwowanymi w grupie interwencyjnej było zapalenie spojówek oraz reakcje skórne w miejscu iniekcji.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.