DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Genetyczne rozpracowanie rozstępów

Źródło: MNT, JS
Autor: Jacek Szczęsny |Data: 27.08.2013
 
 
Jedna z amerykańskich firm, 23andMe, przeprowadziła pierwsze badania genetyczne rozstępów. Naukowcy z firmy wyróżnili cztery markery istotne genetycznie, wskazujące, że niektóre osoby są bardziej podatne na choroby skóry.
Szacunki występowania rozstępów wskazują, że dotyczą one 50-80 proc. populacji. Istotną rolę w ich powstawaniu ma nadmierne rozciągnięcie skóry (w okresie ciąży, gwałtownego wzrostu czy szybkiego przyrostu masy ciała) czy długotrwałe narażenie na kortyzol.
Popularne zabiegi, w tym miejscowo stosowane kremy i laserowe usuwanie rozstępów często koncentrują się na stymulowaniu produkcji kolagenu. – Do tej pory nie wiemy jakie czynniki genetyczne mają wpływ na powstawanie rozstępów. Przez to pierwsze tego rodzaju badania, w którym zidentyfikowano nowe genetyczne powiązania, możemy uzyskać lepszy wgląd w podstawowe przyczyny, Ciekawym obszarem do dalszych badań jest potencjalny wpływ genów związanych z otyłością na rozwój rozstępów, zarówno niezależnych jak i poprzez zmiany w BMI – mówi dr Joyce Tung, autor badań i dyrektor 23andMe of Research. "
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe