Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Hidradenitis suppurativa (HS) a zwiększone ryzyko nowotworu

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn
 
 
NOWY JORK (Reuters Health) opublikował związek Hidradenitis suppurativa (HS) ze zwiększonym ryzykiem nowotworu na podstawie badania populacyjnego w Korei.
Dr Mi Woo Lee z University of Ulsan College of Medicine w Seulu badał ogólny i specyficzny wskaźnik zachorowań na raka u ponad 22 000 pacjentów z HS i blisko 180 000 dopasowanych do grupy kontrolnej. Średni wiek wynosił 34 lata, a 64% w obu grupach stanowili mężczyźni.

Jak donoszono w JAMA Dermatology, choroby współistniejące takie jak nadciśnienie (13% vs 11,5%), cukrzyca typu 2 (7,9% vs 5,4%), dyslipidemia (12,7% vs 9%) i przewlekła choroba nerek (0,6% vs. 0,4%) występowały częściej u pacjentów z HS niż w grupie kontrolnej.

Skorygowany współczynnik ryzyka nowotworu wynosił 1,28. W szczególności pacjenci z HS byli znacznie bardziej narażeni na chłoniaka Hodgkina (aHR, 5.0), raka jamy ustnej i raka gardła (OCPC; aHR, 3.10), raka ośrodkowego układu nerwowego (CNS; aHR, 2.40), raka skóry z wyłączeniem czerniaka (HR, 2.06 ), raka prostaty (aHR, 2,05) i raka jelita grubego (aHR, 1,45).

Ogólne ryzyko nowotworu nie było istotnie wyższe u kobiet z HS niż u kobiet z grupy kontrolnej (aHR, 1,15). Jednak kobiety z HS miały wyższe ryzyko OCPC (aHR, 3,95) i raka jelita grubego (aHR, 1,79).

Ogólne ryzyko raka było znacznie wyższe u mężczyzn z HS niż u mężczyzn z grupy kontrolnej (aHR, 1,37), a mężczyźni z wyższym ryzykiem chłoniaka Hodgkina (aHR, 8,68), raka OUN (aHR, 3,14), OCPC ( aHR, 2,80), raka skóry z wyłączeniem czerniaka (aHR, 2,73) i raka prostaty (aHR, 2,05).

Dalsze analizy ujawniły wyższe ogólne ryzyko nowotworu zarówno u młodszych (<40 lat: aHR, 1,34), jak i starszych (aHR, 1,26) pacjentów z HS w porównaniu z grupą kontrolną dopasowaną do wieku, a także u pacjentów z chorobą od umiarkowanej do ciężkiej (HR, 1,49 ) w porównaniu z łagodną postacią chorobą (HR, 1,24).

Dr Suzanne Friedler z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku, skomentowała dla Reuters Health: „Pacjenci z HS mają tendencję do nadwagi, depresji i większej liczby chorób współistniejących niż ogół populacji. Obejmuje to otyłość, cukrzycę , hiperlipidemie, nadciśnienie, alkoholową chorobę wątroby, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i chorobę serca. Obecność przewlekłego stanu zapalnego jest czynnikiem ryzyka nowotworu, podobnie jak choroby współistniejące ”. „Trudno powiedzieć, jak bardzo te współistniejące choroby przyczyniły się do rozwoju nowotworów i czy to badanie, które dotyczyło tylko koreańskich pacjentów, znalazłoby potwierdzenie w przypadku zastosowania dla innych grup etnicznych” - powiedziała.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe