Specjalizacje, Kategorie, Działy

Inhibitory kalcyneuryny w bielactwie

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2734015?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Bielactwo jest postępującą chorobą z autoagresji, prowadzącą do uszkodzenia komórek barwnikowych skóry. W jej leczeniu stosuje się immunosupresję, w tym inhibitory kalcyneuryny.
Zespół badaczy pod kierownictwem Hae Lee z Korei Południowej dokonał metaanalizy danych związanych z wynikami leczenia bielactwa typowymi inhibitorami kalcyneuryny, to jest takrolimusem i pimekrolimusem.

W analizie wzięto pod uwagę 46 badań, z łączną liczbą pacjentów wynoszącą 1499 chorych na bielactwo, za pierwotne punkty końcowe potraktowano: łagodną odpowiedź kliniczną (>25% repigmentacji), umiarkowaną odpowiedź kliniczną (>50%) oraz znaczącą odpowiedź (>75%).

Według analizy, leki przyniosły co najmniej łagodną poprawę stanu klinicznego u 55% chorych, z kolei, co najmniej umiarkowaną poprawę kliniczną u 38,5 % badanych, a znaczącą poprawę osiągnęło nie mniej, niż 18,1 % osób z bielactwem poddanych terapii inhibitorami kalcyneuryny.

Leczenie stosowano przez średnio 3 miesiące. Bardziej szczegółowe dane wskazują na dobrą odpowiedź terapeutyczną u 47,3 % dzieci, 57,5% chorych ze zmianami na twarzy i karku oraz 72,9% u osób z jednoczesną fototerapią.

Inhibitory kalcyneuryny są statystycznie potwierdzonym środkiem, który z dobrym efektem pomaga w walce z bielactwem. Warto docenić ich rolę, zwłaszcza jako środka adjuwantowego do np. fototerapii.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.