Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ipilimumab w leczeniu zaawansowanego czerniaka

Źródło: http://www.eortc.org/news/fda-approves-adjuvant-yervoy-in-melanoma-based-on-results-of-eortc-trial-18071/AL
Autor: Aleksandra Lang |Data: 04.12.2015
 
 
Wyniki próby EORTC 18071 pozwoliły na zaaprobowanie ipilimumabu do użytku u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem.
Na podstawie danych z badania EORTC 18071 eksperci amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) wydali pozytywną opinię na temat wykorzystania ipilimumabu jako leczenia adjuwantowego u pacjentów z czerniakiem w 3 st. zaawansowania z wysokim ryzykiem nawrotu choroby po resekcji nowotworu.

Wyniki badania EORTC zostały opublikowane w magazynie Lancet Oncology. W pracy tej wykazano, ze ipilimumab znacząco wydłuża czas do nawrotu choroby u pacjentów z całkowicie usuniętym czerniakiem w 3 st. zaawansowania. Niestety, leczenie ipilimumabem wiązało się z dużym ryzykiem działań niepożądanych związanych z działaniem układu odpornościowego. Badanie EORTC 18071 było prowadzone aż w 93 ośrodkach w 19 krajach w Ameryce, Australii oraz w Europie, w tym także w Polsce. Próba była całkowicie finansowana przez koncern Bristol-Myers Squibb.

Ipilimumab jest przeciwciałem monoklonalnym blokującym antygen CTLA-4, co ma przyczyniać się do zwiększenia aktywności układu immunologicznego. Możliwości wykorzystania tego leku były również analizowane w przypadku nowotworów prostaty oraz płuca.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.