Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakość życia chorych na trądzik

Udostępnij:
Wskaźnik jakości życia (Quality of life) QoL jest jednym z najczęściej stosowanych parametrów epidemiologicznych. Obejmuje on poziom funkcjonowania emocjonalnego, fizycznego (zdrowie), ekonomicznego oraz społecznego, czyli generalizując wszystkie obszary życia, w którym chory może osiągnąć satysfakcję.
Praca zespołu badawczego Claudel et al., opublikowana na łamach JEADV, bazując na publikacjach z lat 2007- 2018 znajdujących się w dostępnych bazach danych, zwraca uwagę na QoL u pacjentów dotkniętych przewlekłym trądzikiem.

Ciężar psychologiczny choroby znacznie bardziej dotyczy kobiet. Większość osób zgłaszających się do lekarza pragnie otrzymać specyficzną dla siebie terapię. Niestety rodzaj leczenia zależy od statusu ekonomicznego pacjenta.

Z badań wynika również, że chorzy potrzebują przede wszystkim edukacji na temat swojej przypadłości, co pomaga im lepiej rozumieć chorobę i w konsekwencji skuteczniej dbać o kondycję skóry.

Autorzy zwracają uwagę, że skutecznym remedium na problemy z jakością życia u osób z trądzikiem byłyby przede wszystkim kampanie informacyjne prowadzone począwszy od szczebla lokalnego, po międzynarodowy.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.