DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jesteśmy kopią swoich rodziców

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
– Zabiegi medycyny estetycznej mają nie tylko aspekt korygujący, ale także prewencyjny – mówi dr med. Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. – Prawidłowe postępowanie w medycynie estetycznej pozwala lekarzowi zdiagnozować u pacjenta takie problemy zdrowotne, które nie dają jeszcze widocznych objawów klinicznych.
Czy zabiegi medycyny estetycznej przeznaczone są dla każdego?

Nie ma przeciwskazań do korzystaniu z zabiegów medycyny estetycznej, może z nich korzystać każdy, kto ma taką potrzebę. Korzystają z nich osoby zarówno po różnych wypadkach, jak i ci, którzy chcą uzyskać korekcję w związku z upływem czasu życia. Z doświadczeń wynika, że najczęściej z zabiegów medycyny estetycznej korzystają osoby między 35 a 50 rokiem życia, ale zgłaszają się też ludzie młodzi, którzy czują dyskomfort związany z jakąś częścią ciała. Możemy więc powiedzieć, ze medycyna estetyczna jest dla każdego albowiem zabiegi kosztują już od 100 do kilkunastu tysięcy złotych.

A jeśli chodzi o przeciwwskazania medyczne?

Zabiegi medycyny estetycznej, jak sama nazwa wskazuje są natury medycznej, a więc przed każdym zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i jeśli dojdzie do wniosku, że potrzebne są specjalistyczne badania analityczne -kieruje go na takie badania, a jeśli ma wątpliwości związane ze specjalistycznymi dolegliwościami pacjenta - przeprowadza konsultacje z odpowiednim lekarzem specjalistą. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną istotna rzecz – zabiegi medycyny estetycznej maja nie tylko aspekt korygujący, ale także prewencyjny. Prawidłowe postepowanie w medycynie estetycznej pozwala lekarzowi zdiagnozować u pacjenta takie problemy zdrowotne, które nie dają jeszcze widocznych objawów klinicznych.

Z jakich zabiegów najczęściej korzystają kobiety, a z jakich mężczyźni?

Z 450 ankiet nadesłanych przez lekarzy wynika, że najczęstsze zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, to te z wykorzystaniem toksyny botulinowej, głównie korekcja zmarszczek, następnie zabiegi z użyciem tzw. wypełniaczy, są to np. kwasy hialuronowe, używane w korekcji np. ust, poprawiania okolicy jarzmowo-szczękowej, bruzd nosowo wargowych etc. Na trzecim miejscu jest tzw. mezoterapia, zabiegi o charakterze głównie stymulacji tkanek i czasami ich korekcji. Jeżeli chodzi o okolicę twarzy najczęściej poddawaną korekcji to są:czoło, usta, okolica oczu. Zabiegi najbardziej popularne dotyczące ciała to: mezoterapia, zabiegi laserowe i zabiegi mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej, a okolice ciała najczęściej poddawane zabiegom to: szyja, brzuch i dekolt. Jeśli chodzi o motywację pacjentów, najczęstszymi przyczynami są: poprawa wyglądu oraz podniesienie samooceny.

Czy istnieje jakiś najlepszy wiek, w którym powinno się przeprowadzać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

Wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze objawy starzenia. Każdy może to łatwo zaobserwować u siebie patrząc na swoich rodziców. Do pewnego stopnia jesteśmy kopią rodziców i to to może być wskazówka dla nas. Nie ma jednego uniwersalnego wieku starzenia się, ale możemy powiedzieć, że pierwsze objawy starzenia się pojawiają się około 30 roku życia.

Od czego zależy starzenie się naszej skóry? Na ile rolę w tym procesie odgrywają geny, a na ile sposób życia?

Ocenia się, ze 35% zależy od naszych genów, a reszta od sposobu życia. Genetyka ma znaczenie, ale jednak większość procesów starzenia zależy od tego, co jemy, czy jesteśmy aktywni fizycznie i czy dostatecznie o siebie dbamy. Lekarz medycyny estetycznej może pomóc pacjentowi, w ten sposób, że uświadomi możliwości fizycznej korekcji jego ciała, podpowie – co podkreślić, co schować etc.

Obecnie medycyna estetyczna jest coraz mniej inwazyjna, jaka ewolucje przeszła medycyna estetyczna w ostatnich latach?

W ostatnich latach nastąpiło ograniczenie ilości zabiegów chirurgii plastycznej, zwłaszcza w krajach tzw. zachodnich. Wynika to stąd , że zabiegi medycyny estetycznej są coraz skuteczniejsze, bezpieczniejsze i dające większą możliwość ich adaptacji w zależności od zmieniającego się wieku. Ponadto medycyna estetyczna generalnie nie zmusza do długich okresów rekonwalescencji, a jeżeli pojawiają się powikłania lub objawy uboczne, to są najczęściej przejściowe. No i zabiegi medycyny estetycznej są tańsze, co nie jest bez znaczenia. W Polsce jest specyficzna sytuacja między innymi dlatego, że chirurgów medycyny plastycznej jest bardzo mało w porównaniu do innych krajów.
Należy jednak powiedzieć, że chirurgia plastyczna ma takie możliwości ingerencji, których medycyna estetyczna nigdy nie będzie miała, dlatego zarówno jedna specjalizacja, jak i druga jest potrzebna. Pacjenci po zabiegach chirurgii plastycznej często musza być prowadzeni i konsultowani z lekarzami medycyny estetycznej.

Kto powinien przeprowadzać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

Medycyną estetyczną powinni zajmować się bezwzględnie lekarze, którzy ukończyli szkoły w tym zakresie, a nie tylko kursy, bo te ostatnie są dobre, jeśli już ma się specjalistyczną wiedzę. Byłoby dobrze, gdyby byli to lekarze z pasją do tego, co robią, a nie tylko do poprawiania stanu swojego budżetu.

Rozmawiała Alicja Kostecka
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.