DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kontrowersje w zakresie zabiegów dermatologii estetycznej ►

Udostępnij:
– Laserowe metody terapeutyczne dają możliwość leczenia i poprawy wyglądu zarówno blizn przerosłych, jak i atroficznych, co kiedyś było nie do pomyślenia. Kriochirurgia jest bardzo dobrze akceptowanym i polecanym zabiegiem, który pozwala na ograniczenie częstości występowania nawrotów do około 2 proc. – ocenia dr hab. n. med. Marek Niczyporuk.
– Zastanawiałem się, jakie zagadnienie może być kontrowersyjne, jeśli chodzi o medycynę estetyczną i dermatologię estetyczną. Wydaje mi się, że takim tematem – mniejszej wagi w porównaniu z leczeniem biologicznym, ale czasem sprawiającym bardzo dużo kłopotów pacjentom – jest leczenie blizn – mówi dr hab. n. med. Marek Niczyporuk z Zakładu Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Czy warto leczyć blizny?

Blizna jest tkanką łączną zastępującą ubytki skóry właściwej. W jej obrębie stwierdzamy zanik typowej budowy skóry, a do typowych cech blizn należą: ścieńczenie naskórka, zmniejszenie sprężystości tkanki, brak przydatków, zanik charakterystycznego poletkowania skóry i wygładzanie granicy skórno-naskórkowej.

Ekspert wymienia przyczyny powstawania blizn – urazy mechaniczne, oparzenia, zabiegi (chirurgiczne, laseroterapii, medycyny estetycznej), iniekcje i dermatozy; a także omawia rodzaje blizn – zanikowe, przerosłe i bliznowce.

– Metod leczenia blizn przerosłych i bliznowców mamy bardzo szerokie spektrum. Są to opatrunki silikonowe i uciskowe, triamcynolon, które nie są jednak w 100 proc. skuteczne. Wycięcie chirurgiczne też nie jest idealnym rozwiązaniem – w niektórych pracach obserwuje się nawet do 100 proc. nawrotów. Kriochirurgia natomiast jest bardzo dobrze akceptowanym i polecanym zabiegiem, który pozwala na ograniczenie częstości występowania nawrotów do mniej więcej 2 proc. – analizuje dr hab. Niczyporuk. – Toksyna botulinowa wykazała doskonały efekt w 25 proc. przypadków, dobry w niemal 42 proc., a dobry akceptowalny w 33 proc. i nie obserwowano niepowodzeń tej terapii. Niestety koszty są dość znaczne – dodaje specjalista.

Laseroterapia w leczeniu blizn, efekt tkankowy wywierany przez laser – to kolejne zagadnienia poruszane przez dr. hab. Niczyporuka. Ekspert omawia również liczne przypadki z życia wzięte.

– Laserowe metody terapeutyczne dają możliwość leczenia i poprawy wyglądu zarówno blizn przerosłych, jak i atroficznych, co kiedyś było nie do pomyślenia. Efekt czynnościowy mobilizacji blizn przerosłych i keloidów stanowi główny element terapii blizn. Zabiegi z użyciem lasera Nd-YAG Q-switch są efektywne i dobrze akceptowane przez pacjentów, natomiast efektywność jest zróżnicowana i uzależniona od etapu, na którym rozpoczęto leczenie. Łączenie metod zabiegowych znacznie poprawia końcowy efekt terapii blizn, a jej zastosowanie i nawet nieznaczna poprawa wyglądu blizny istotnie zwiększają stopień samooceny pacjentów. Estetyka blizny to jedna kwestia, ale pamiętać należy również o funkcjonalności – podsumowuje dr hab. Marek Niczyporuk.Wykład „Kontrowersje w zakresie zabiegów dermatologii estetycznej” został zaprezentowany podczas X Konferencji Kontrowersje w Dermatologii Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski, prof. dr hab. n. med. Łukasz Matusiak).
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.