DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kontrowersje wokół oksybenzonu

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: JCD/AK
Zastosowanie oksybenzonu (benzofenonu-3) w preparatach przeciwsłonecznych i do pielęgnacji ciała powinno zostać zminimalizowane ze względu na jego toksyczność dermatologiczną i środowiskową, wynika z przeglądu opublikowanego w czasopiśmie Cosmetics Dermatology.
Naukowcy zauważają, że około 97 procent badanych osób ma oksybenzon obecny w moczu i różne stężenia tej substancji są obecne w rzekach i rybach na całym świecie.

Oksybenzon może reagować z chlorem tworząc niebezpieczne produkty uboczne, które mogą koncentrować się w zbiornikach wodnych i oczyszczalniach ścieków. W sytuacji powstaje błędne koło ludzie spożywają ryb zanieczyszczonych oksybenzonem i oraz zmywają tę substancję z ciała, która przedostaje się do wody pitnej i może prowadzić do nasilenia zdrowotnych objawów niepożądanych.

Oksybenzon powoduje reakcje alergiczne i jest potencjalnym zagrożeniem endokrynnym mogącym wywoływać chorobę Hirschsprunga. Oksybenzon jest substancją toksyczną dla środowiska powodującą m. in. śmiertelność ryb bielenie rafy koralowej.

Wraz ze wzrostem zachorowalności na raka skóry i dostępnością bardziej skutecznych środków przeciwsłonecznych, takich jak mikronizowany tlenek cynku i dwutlenek tytanu, istnieją poważne wątpliwości co do względnej profilaktyki produktów higieny osobistej zawierających oksybenzon, które wiążą się z potencjalnymi negatywnymi skutkami dla zdrowia i środowiska, konkludują autorzy.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.