Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie łysienia androgenowego za pomocą osocza bogatopłytkowego

Źródło: www.jaad.org/article/S0190-9622(18)32643-4/fulltext?dgcid=raven_jbs_etoc_email
Autor: Alicja Kostecka |Data: 20.05.2019
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Łysienie androgenowe należy do jednych z najczęstszych dolegliwości dermatologicznych występujących u mężczyzn. Obiecujące wyniki obserwuje się w przypadku zastosowania osocza bogatopłytkowego (ang. platelet-rich plasma, PRP). Słabo jednak poznane są dokładne mechanizmy działania osocza.
Na łamach Journal of the American Academy of Dermatology opublikowana została praca grupy naukowców pod kierownictwem doktora Rodriguesa z Sao Paulo dotycząca efektu PRP na wzrost włosów u osób dotkniętych łysieniem androgenowym. Do badania włączono n = 26 mężczyzn w wieku 32 ± 7 lat, których losowo przydzielono do grupy interwencyjnej (n = 15) lub kontrolnej (n = 11). Protokół badania obejmował wykonywanie czterech iniekcji podskórnych co 15 dni i ocenie efektów interwencji po 15 dniach i 90 dniach od ostatniego zastrzyku. Wzrost, liczbę i gęstość włosów oceniano za pomocą urządzenia TrichoScan. Ponadto oceniano skład PRP.

Po 90 dniach od ostatniej iniekcji w grupie interwencyjnej odnotowaną większą liczbę, gęstość włosów oraz większą proporcję włosów w fazie anagenu w porównaniu z grupą kontrolną. Wyniki interwencji nie miały związku ze składem PRP (płytkowy, naskórkowy i naczyniowy czynniki wzrostu). Wyniki wskazują na skuteczność PRP w leczenie łysienia androgenowego. Mechanizm korzystnego działania PRP nie jest jednoznaczny i wymagane są dalsze badania.

Opracował: Mikołaj Kamiński
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe