DERMATOLOGIA
Łupież i łojotokowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Łupież, czyli uciążliwy problem

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: www.medicalnewstoday.com/articles/152844.php
Tagi: łupież
Wciąż nieznana jest dokładna przyczyna wywołująca łupież, wiadomo jedynie co zwiększa jego ryzyko oraz co mu zapobiega. Problem ten dotyczy nie tylko nastolatków, stanowi uciążliwą przypadłość również u ludzi w dojrzałym wieku, wymagając systematycznej higieny skóry głowy i niejednokrotnie odpowiedniego leczenia.
Wiele pacjentów sięga po domowe sposoby radzenia sobie z łupieżem, do których należy m.in. olej z drzewa herbacianego. Na pierwszym etapie leczenia powinno się jednak przede wszystkim podkreślić rolę właściwego stylu życia, związanego z systematycznym wysiłkiem fizycznym oraz redukcją stresu. Niebagatelne znaczenie ma dieta. Korzystne działanie mają produkty zawierające dużą ilość cynku ( jak np. pomidory, natka pietruszki, czy naturalne kakao), ponadto istotnym jest suplementacja witamin z grupy B, które w naturalnej diecie obecne są w zbożach nierafinowanych (pieczywo pełnoziarniste) oraz rybach. Pogorszenie objawów związane jest również z dietą zawierającą duże ilości tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego.

Gdy podstawowe metody zapobiegania nie pomagają, warto sięgnąć po preparaty kosmetyczne. Najczęściej zawierają one: ketokonazol, cynk i selen oraz kwas salicylowy.

Wśród przyczyn łupieżu wyróżnia się: nasilony łojotok ( w tym łojotokowe zapalenie skóry), niedostateczną higienę włosów oraz skóry okolicy skalpu, osobiste predyspozycje do nadwrażliwości na drożdżaki ( zwłaszcza łupież sezonowy zimą). Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre szampony do włosów mogą stać się przyczyną łupieżu, zwłaszcza, gdy używane są zbyt często. Istotną rzeczą jest fakt występowania łupieżu jako objawu towarzyszącego parkinsonizmowi.

Bezwzględnego kontaktu z lekarzem wymagają: łupież z towarzyszącą egzemą, bądź łuszczycą, objawami infekcji tanki podskórnej (zaczerwienienie, obrzęk, ucieplenie oraz bolesność), a także przypadki oporne na leczenie. Łupież nie powinien być bagatelizowany, jest bowiem ważnym wykładnikiem ogólnego stanu pacjenta.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.