DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Łuszczyca to nie defekt kosmetyczny

Źródło: KG
Autor: Kamila Gębska |Data: 01.02.2017
 
 
Na jakie problemy napotykają pacjenci z łuszczycą, jakie mają potrzeby, o częstym zjawisku stygmatyzacji z powodu choroby, potrzebie edukowania społeczeństwa czym jest łuszczyca oraz o tym, że pacjenci chorujący na łuszczycę są mistrzami kamuflażu – mówi Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę.
– Cały czas próbujemy dążyć do tego, żeby leczenie łuszczycy w Polsce miało poziom europejski, żebyśmy mieli, jako pacjenci, dostęp do leków, które stosowane są w całej Europie. Czy są to leki miejscowe, czy leki biologiczne. Chcielibyśmy, aby na nowych listach refundacyjnych pojawiły się nowoczesne leki do stosowania miejscowego np. na twarz, które nie powodują skutków ubocznych – mówi.

Przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę mówi także o działaniach podejmowanych przez organizacje pacjenckie, by polepszyć sytuację chorych. Podkreśla jak ważne jest wprowadzenie kompleksowej opieki medycznej nad pacjentem chorującym na łuszczycę. – Chcemy, aby pacjenci mieli dostęp zarówno do leczenia psychiatrycznego, reumatologicznego, kardiologicznego, nefrologicznego, okulistycznego, ponieważ łuszczyca jest chorobą nie tylko dermatologiczną, nie jest defektem kosmetycznym.

Mowa jest także o częstym zjawisku stygmatyzacji pacjentów z powodu choroby w społeczeństwie, co w dużej mierze wynika z braku wiedzy i edukacji. Dagmara Samselska wskazuje na potrzebę edukowania, czym jest łuszczyca np. podczas zajęć edukacyjnych w szkołach. – Niewiele osób wie, że jedna negatywna reakcja na wygląd człowieka chorego na łuszczycę wystarczy, by zamknąć go w domu.

Rozmowa do obejrzenia poniżej:

 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.