Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Molekuła sygnałowa SCUBE3 – potencjał w leczeniu łysienia androgenowego

Źródło: Liu Y, Guerrero-Juarez ChF, Xiao F, et al. Hedgehog signaling reprograms hair follicle niche fibroblasts to a hyper-activated state. Developmental Cell 2022; DOI: 10.1016/j.devcel.2022.06.005.
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 02.08.2022
 
 
Tagi: SCUBE3
Naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego odkryli, że molekuła sygnałowa SCUBE3 silnie stymuluje wzrost włosów i na jej podstawie można stworzyć terapię łysienia androgenowego, powszechnej formy wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Autorzy badania wykryli, w jaki sposób komórki brodawki włosowej, wyspecjalizowane fibroblasty promujące molekuły sygnałowe, wspierają wzrost włosów. W różnych momentach cyklu życiowego mieszka włosowego te same komórki brodawek włosowych mogą wysyłać sygnały, które albo utrzymują mieszki włosowe w stanie uśpienia, albo wyzwalają porost nowych włosów.

– Cząsteczka sygnalizacyjna SCUBE3, którą komórki brodawki włosowej wytwarzają naturalnie, jest przekaźnikiem używanym do „powiadamiania” sąsiadujących komórek macierzystych włosów, aby zaczęły się dzielić, co jest początkiem nowego wzrostu włosów – tłumaczył współautor publikacji dr Maksim Plikus, profesor biologii rozwoju i biologii komórki z University of California, Irvine (UCI).

Produkcja molekuł aktywujących przez komórki brodawki włosowej ma kluczowe znaczenie dla skutecznego wzrostu włosów u myszy i ludzi. U osób z łysieniem androgenowym komórki brodawki włosowej działają nieprawidłowo – znacznie zmniejszona jest liczba molekuł sygnałowych. Na potrzeby badań opracowano model mysi z hiperaktywowanymi komórkami brodawek włosowych i nadmiernym owłosieniem, który ułatwił obserwacje dotyczące regulacji wzrostu włosów.

– Badanie prowadzone na modelu mysim pozwoliło nam zidentyfikować SCUBE3 jako wcześniej nieznaną cząsteczkę sygnałową, która może powodować nadmierny wzrost włosów – stwierdził w opisie współautor pracy dr Yingzi Liu, badacz w dziedzinie biologii rozwoju i komórki z UCI.

Testy potwierdziły, że SCUBE3 aktywuje wzrost włosów w mieszkach włosowych u ludzi. Naukowcy dokonali mikroiniekcji SCUBE3 w skórę myszy, w którą przeszczepiono ludzkie mieszki włosowe skóry głowy, co spowodowało indukcję nowego wzrostu zarówno w uśpionych ludzkich mieszkach włosowych, jak i otaczających je mieszkach włosowych myszy.

– Istnieje duże zapotrzebowanie na nowe, skuteczne leki na wypadanie włosów, a naturalnie występujące związki, normalnie używane przez komórki brodawki włosowej, są idealnymi kandydatami do stworzenia terapii nowej generacji. Nasz test w modelu przeszczepu ludzkich włosów potwierdza przedkliniczny potencjał SCUBE3 – podsumował dr Plikus.

UCI złożyło wniosek patentowy na zastosowanie SCUBE3 i powiązanych z nim związków molekularnych do stymulacji wzrostu włosów. Dalsze badania są prowadzone w UCI oraz w spółce biotechnologicznej Amplifica Holdings Group Inc., której współzałożycielem jest dr Plikus. Lek oparty na SCUBE3 jest oczekiwany za ok. 2–3 lata.

Opracował Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.