Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Na liście refundacyjnej znalazły się trzy nowe terapie z zakresu chorób skóry

Źródło: MZ
Autor: Monika Stelmach |Data: 21.10.2021
 
 
Klinicyści i pacjenci od listopada będą mieli do dyspozycji cemiplimab w terapii zaawansowanego raka kolczystokomórkowego skóry, tyldrakizumab w leczeniu umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej oraz dupilumab w atopowym zapaleniu skóry.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada. W grupie nowych terapii znalazły się cząsteczki z dziedziny dermatologii.

– Utworzono program „B.125. Leczenie chorych na zaawansowanego raka kolczystokomórkowego skóry cemiplimabem”. Lek w monoterapii jest wskazany m.in. do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z przerzutowym lub miejscowo zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry, którzy nie kwalifikują się do radykalnego leczenia chirurgicznego lub radykalnej radioterapii.

– W programie „B.47 Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej” do dotychczas refundowanych substancji dołączono tyldrakizumab – selektywny inhibitor interleukiny, IL-23 p19.

– W programie „B.124. Leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry” do refundacji wskazano dupilumab – przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi alfa interleukiny 4 (IL-4), hamujące przekazywanie sygnałów za pośrednictwem IL-4/IL-13. Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego atopowego zapalenia skóry u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszej, którzy kwalifikują się do leczenia ogólnego.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2021 roku.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.