DERMATOLOGIA
Rak skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niska jakość badań dotyczących aplikacji mobilnych oceniających ryzyko złośliwości zmian skórnych

Źródło: dx.doi.org/10.1136/bmj.m127 /Mikołaj Kamiński
Autor: Aleksandra Lang |Data: 25.03.2020
 
 
Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami na świecie, a częstość ich występowania wzrasta. Powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych, które pozwalają na analizę zmiany skórnej, którą użytkownik może może sfotografować za pomocą smartfona.
Na łamach British Medical Journal opublikowano przegląd systematyczny, którego celem było podsumowanie badań oceniających skuteczność algorytmów aplikacji do oceny ryzyka złośliwości zmian skórnych u dorosłych.

Badacze zidentyfikowali dziewięć badań, które oceniały skuteczność identyfikacji potencjalnych zmian złośliwych przez sześć różnych aplikacji mobilnych. Łączna liczba analizowanych zmian skórnych w dziewięciu badaniach wynosiłoa nieco ponad 1100. W sześciu analizowanych badaniach zmiany skórne weryfikowano za pomocą badania histopatologicznego. Natomiast w trzech pozostałych kontrolą była opinia ekspertów. Niestety, każde z analizowanych badań charakteryzowało się niewielką liczbą analizowanych zmian oraz ograniczeniami metodologicznym. Jak ocenili Freeman i wsp., skuteczność diagnostyczna aplikacji pozostaje niewiarygodna. Nie wiadomo również, jaka jest skuteczność aplikacji w realnym życiu. Oznacza to, że obecnie nie ma wysokiej jakości dowodów na skuteczność aplikacji mobilnych, które oceniają ryzyko nowotworów skóry.

Artykuł „Algorithm based smartphone apps to assess risk of skin cancer in adults: systematic review of diagnostic accuracy studies ” jest dostępny na stronie BMJ w trybie Open Access.

 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe