SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowe narzędzie do oceny uzależnienia od opalania
Źródło: BJD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.03.2018
 
 
Nowo opracowana skala pozwala identyfikować pacjentów uzależnionych od opalania, wynika z badania opublikowanego w British Journal of Dermatology .
Dr Cecilie Schou Andreassen z University of Bergen w Norwegii wraz z zespołem opracowała nową 7-punktową skalę uzależnień od opalania w oparciu o podstawowe kryteria uzależnienia. Skalę przetestowano na przekrojowej próbie 23 537 dorosłych wraz z uwzględnieniem czynników demograficznych, modelu osobowości i objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, lękowych i depresyjnych.

Naukowcy odkryli, że uzależnienie od opalania jest pozytywnie powiązane z byciem samotną kobietą, ale pozostawało bez związku z ekstrawersją, neurotycznością, lękiem i obsesyjną kompulsywnością. Odwrotną zależność zaobserwowano między uzależnieniem od opalania, a poziomem wykształcenia, intelektem, otwartością i depresją.

Nowa skala, Bergen Tanning Addiction Scale, wykazała dobre właściwości psychometryczne i jest pierwszą skalą, która w pełni konceptualizuje uzależnienie od opalania w ramach współczesnego systemu uzależnień.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe